Tak ich tu o chvíľku máme! Snáď šťastné, snáď veselé.

20.12.2017, 4:39

Zvláštne slovo je to „ snáď“. Častica, ktorá vyjadruje neistotu, možnosť, pripúšťanie. Aha! Už vám to dochádza? Neistota, možnosť, pripúšťanie. Krásne vystihnutie Vianoc!

 

Celý rok sa tešíme na DEŇ, kedy bude všetko iné ako počas roka. Byt bude upratanejší, deti tichšie, manžel pozornejší, svokra spokojnejšia a my šťastnejšie. Nádhera! Krásne očakávania, ktoré sú zodpovedné za všetky naše sklamania. Prečo chceme, aby práve v tento DEŇ,  bolo všetko inak? A prečo tak nereálne?

 

Napriek našej snahe byt upratanejší nebude.

Namakali sme sa síce riadne, ale aj tak je všade milión trblietok, ktoré opadávajú z vianočných ozdôb a my sa ich nezbavíme až do leta. Vydrhnutá kuchyňa bude celá zamúčená, lebo obaliť kapra a všetko nezababrať je nemožné.

 

Deti tichšie nebudú.

Od rána sú v napätí a ide ich roztrhnúť od tešenia sa na večer. Budú skákať, kričať, jesť salónky, zhodia stromček, rozbijú krásnu sklenenú guľu po babičke, budú sa hádať, čo sa bude pozerať v telke, pôjdu nám na nervy.

 

Muž pozornejší nebude.

On fakt nevie, že máme nový rúž a že napriek tomu všetkému, čo sme urobili v byte aj v kuchyni, sme si stihli aj umyť hlavu a vyžehliť tie červené šaty, v ktorých vyzeráme super. On je proste v strese, lebo má furt pocit, že na niečo zabudol, a pritom vie, že má v skrini zabalený darček, ktorý sme určite chceli, veď sme to aj povedali a nie raz a on je na seba hrdý…ale furt ten pocit stratenej myšlienky. Nehovorili sme mu niečo pred výkladom s kabelkami? Nie, určite sme chceli to, čo má zabalené. Stratená myšlienka a spomienka na krásnu červenú kabelku, ktorú sme pred výkladom ukazovali sa mu vynorí, až keď pod stromčekom uvidí naše vypleštené oči zízajúce do krabice na polievkovač!?

 

Svokra spokojnejšia nebude.

Nechala sa pozvať na Vianoce, ale nie je to pre ňu ono. Do kapustnice podľa nej majú ísť aj zemiaky, cibuľka do šalátu sa má krájať na krúžky a nie na kocky, deti by nemali jesť kapra, lebo sa zadrhnú, stromček by nemal byť umelý, okná by mali byť umyté….

 

My šťastnejšie nebudeme.

Iba žeby….sme naše šťastie nepodmienili nereálnymi očakávaniami, že všetko naokolo bude iné ako počas roka. Bude to totiž rovnaké, ale intenzívnejšie. Budeme spolu niekoľko dní bez možnosti odložiť deti do inštitúcie alebo ujsť do práce.

Budeme furt vidieť niekde bordel, budeme ohučané z našich detí, sklamané z muža, nervózne zo svokry…budeme proste také isté ako počas roka. A budeme mať možnosť si povedať, že ten rok bol vlastne super a že všetkých tých svojich ľudí ľúbime a nevymenili by sme ich a oni nás tiež nie…a potom …SNÁĎ budeme ŠŤASTNÉ a VESELÉ!

ĎALŠIE ČLÁNKY

zobraziť všetky články