BAZA ČIERNA
Bazové kvety obsahujú silicu, flavonoidy (najmä rutín), triesloviny, sacharidy, organické kyseliny a vitamín C. Výborne pomáhajú pri ochoreniach dýchacích ciest, najmä pri prechladnutí a chrípke. Uvoľňujú hlieny, pôsobia močopudne a podporujú potenie, čím nám pomáhajú zbaviť telo toxínov.
Ako na to?
Dve lyžičky sušených bazových kvetov zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte približne 10 minút postáť. Čaj pijeme teplý, najlepšie trikrát denne a varíme ho vždy čerstvý.
LIPA MALOLISTÁ
Čaj z lipy výborne zahreje, preto sa odporúča uvariť si ho nielen pri samotnej chorobe, ale aj preventívne, keď premoknete do nitky alebo sa ráno slabšie oblečiete a premrznete do špiku kostí. Keď už sa nachladnutie prejaví naplno, lipový čaj pomôže pri rozpúšťaní hlienov a ich vykašliavaní a tiež pri znížení telesnej teploty. Málokto o lipovom čaji vie aj to, že je výborným pohladením pre dušu. Preto vám pomôže dostať sa nielen z nachladnutia, ale aj z jesennej melanchólie. Je skvelým pomocníkom pri strese a potrebe upokojenia pred spánkom.
Ako na to?
Jednu až dve čajové lyžičky lipových kvetov zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Čaj sa pije teplý dva- až trikrát denne a môžete si ho osladiť medom.
Pozor!
Ľudia s chorobami srdca by sa o pití lipového čaju mali poradiť s lekárom. Lipa vyvoláva potenie a u srdciarov zvyšuje riziko kolapsu.
ŠALVIA LEKÁRSKA
Siahnite po nej vtedy, keď vás pri prechladnutí zároveň aj bolí hrdlo alebo sa znížená imunita prejavila aj aftami v ústnej dutine. Práve na tieto dva problémy je šalvia lekárska skutočným odborníkom. Môžete ju piť, ale môžete ňou aj kloktať. Má protizápalové aj antibakteriálne účinky. A výborne osoží aj pri kašli.
Ako na to?
Dve čajové lyžičky šalvie zalejte 250 ml vriacej vody a lúhujte 5 až 10 minút. Precedíte a teplý pijete. Alebo týmto vývarom môžete aj kloktať a v takom prípade môžete nechať šalviu lúhovať aj 15 minút.
Pozor!
V tehotenstve sa šalvii radšej vyhnite.