Rakovina prsníka je stále najčastejšie zhubné nádorové ochorenie žien na Slovensku. Každý rok pribudne asi 3000 novodiagnostikovaných prípadov a zároveň sa v súčasnosti asi 30 000 žien lieči na túto chorobu. Zo všetkých zistených prípadov sa 30 percent rozvinie do pokročilého štádia.
PODCEŇUJEME PREVENCIU
Občianske združenie Amazonky, ktoré spája ženy s karcinómom prsníka, v spolupráci s Inova Health, uskutočnili prieskum zameraný na pacientky v pokročilých štádiách rakoviny prsníka. Zúčastnilo sa ho 91 pacientok, z toho viac ako polovica bola v metastatickom štádiu ochorenia. Ako sa ukázalo, až polovica žien diagnostikovaných v 3. a 4. štádiu rakoviny nechodila na pravidelné preventívne prehliadky. „Pre včasný záchyt ochorenia je mimoriadne dôležité, aby ženy navštevovali svojho gynekológa pravidelne a nezanedbávali ani domáce samovyšetrenie prsníkov,“ apeluje na ženy klinická onkologička z Národného onkologického ústavu v Bratislave, Miroslava Malejčíková.
Ako ďalej hovorí, ženy najviac podceňujú mamografické vyšetrenie a väčšinou prichádzajú, až keď si samy nájdu hrčku. Potvrdil to aj prieskum, v rámci ktorého až 40 percent žien uviedlo, že ochorenie si zistili pri samovyšetrení, u 23 percent sa objavilo v rámci prevencie u gynekológa, viac ako 24 percent žien sa diagnózu dozvedelo až po tom, ako sa u nich prejavili rôzne zdravotné komplikácie vyplývajúce z rakoviny a len 7,9 percenta žien zistilo, že má rakovinu prsníka, vďaka preventívnemu sonografickému alebo mamografickému vyšetreniu.
V tomto prípade sú na tom lepšie ženy v Českej republike, kde je zavedený skríning karcinómu prsníka. „Odkedy sa zaviedol skríning, výrazne sa zvýšil počet zachytených ochorení vo včasných štádiách a, naopak, znížil sa počet pacientok, ktoré sme zachytili vo vyšších štádiách ochorenia,“ potvrdzuje doktorka Petráková. Na rozdiel od Čiech, na Slovensku vás lekár na mamograf nezavolá, je len na vás, aby ste pravidelne chodili ku gynekológovi.
Priam šokujúco však vyznievajú slová onko-psychologičky Mgr. Márie Andrášiovej, PhD., ktorá hovorí, že sa stretáva aj s tým, že ženy si našli hrčku na prsníku, ale nešli k lekárovi, bagatelizovali to. Ochorenie sa tak začalo liečiť oveľa neskôr a prognóza bola tým pádom horšia.
Stále veria, že sa vyliečia
Rakovina prsníka sa nedá vyliečiť, dá sa však liečiť. Aj napriek tomu až 66 percent pacientok v rámci prieskumu uviedlo, že verí v úplné vyliečenie a 85 percent udáva, že sa cíti dostatočne informovaná lekárom o chorobe aj možnostiach liečby. „Keď je pacientka dostatočne informovaná o svojom zdravotnom stave, no napriek tomu má v sebe nádej na úplné vyliečenie, môže to súvisieť s obranným mechanizmom v zmysle popierania ochorenia. V konečnom dôsledku to môže mať pozitívny vplyv na liečbu aj samotné prežívanie. Nie však vždy. Pozitívne nastavenie je super, ale nemalo by narušiť liečbu – čiže nemalo by sa stať, že pacienta tak veľmi verí vo vyliečenie, že neabsolvuje niektoré časti liečby,“ upozorňuje psychologička Andrášiová.
Čo vás môže upozorniť na rakovinu prsníka?
Pravidelne, najlepšie raz za mesiac, si kontrolujte prsníky. Postavte sa pred zrkadlo a kým si ich prehmatáte, všimnite si najmä toto:
- Je farba kože na prsníku zmenená?
- Vidíte zvráskavenie kože na prsníku?
- Vidíte uzlíky a zhrubnutie tkaniva, ktoré ste predtým nemali ?
- Máte pocit, že jeden prsník sa zväčšil alebo zmenšil, prípadne je jeho tvar zdeformovaný?
- Objavil sa hnedastý alebo krvavý výtok z bradavky?
- Máte vtiahnutú bradavku, čo ste predtým nemali?
- Máte na bradavke alebo dvorci niečo, čo sa nápadne podobá na ekzém?
Kto má zvýšené riziko?
- Ženy s nezdravým životným štýlom, fajčiarky a tie, ktoré sa nezdravo stravujú.
- Ženy, ktoré majú ochorenie v rodine .
- Ženy staršie ako 50 rokov.
- Ženy, ktoré prvýkrát otehotneli až po 30. roku života.
Ženy, ktoré už v minulosti mali problémy s prsníkmi – zmeny v prsníku, hrčky, kalcifikáty.