Pocity, myšlienky, životné funkcie – to všetko riadi náš mozog. Tento približne 1 300 g vážiaci orgán je skutočným zázrakom prírody. Podľa vedcov využívame však len asi 5 % mozgu.
Ako si uľahčiť učenie
Musíte sa učiť na skúšku alebo pred vami stojí vypracovanie referátu? Jednoduché fakty si človek najlepšie zapamätá, keď má motiváciu. Funguje to takto: predstavte si, ako novými vedomosťami zažiarite pred šéfom, učiteľom alebo zákazníkom. A ako odmenu si sľúbte nejaké lahodné jedlo.
Vlašské orechy = skvelé palivo
Prečo sa hovorí, že by mali študenti jesť orechy? Jadro vlašského orecha pripomína zmenšeninu mozgu. Zaujímavé je, že pre naše centrum myslenia sú tieto chutné jadrá skvelým „palivom“. Vlašské orechy sú síce pre vysoký obsah tuku (až 65 %) skutočnou kalorickou bombou, ale pre mozog sú veľmi zdravé. Dve tretiny mastných kyselín, ktoré obsahujú orechy, tvoria zdravé nenasýtené kyseliny. Tie sú potrebné okrem iného aj na vývoj mozgu a nervových buniek. Okrem toho účinné látky orecha chránia krvný obeh pred ukladaním usadenín v cievach. Preto sa chrumkanie orechov veľmi odporúča.
Budeme vďaka meditácii múdrejší?
Špecialisti zistili, že mozog najlepšie ukladá a triedi informácie, keď sme uvoľnení. Je to jednoduché: keď zostaneme pokojní, budeme si vedomosti lepšie pamätať, stres totiž bráni procesom pamätania si. Štúdie dokázali, že meditácia môže byť vďaka svojim uvoľňujúcim účinkom dobrou cestou k zvýšeniu výkonnosti mozgu. Keď budete desať minút denne meditovať, začnete ladom ležiace miesta aktivizovať. Veľmi užitočný je aj pohyb. Počas chôdze rastie prekrvenie určitých častí mozgu až o 30 %. Pri pohybe dokonca v malom mozgu, centre ukladania informácií, vznikajú nové cievy.
Potraviny pre mozog
Kto dobre je, ten si udržiava vo forme aj mozog. V Los Angeles sa skúmaniu tohto fenoménu venoval neurobiológ Fernando Gomez-Pinilla z Kalifornskj univerzity. „Niektoré potraviny pôsobia na mozog ako liek,“ vysvetľuje expert, ktorý je špecialistom na výskum omega-3 mastných kyselín. Obsahujú ich napríklad tučné ryby, ako je losos alebo makrela. Biológ skúmal viac ako 2 000 žien a mužov vo veku 7 až 74 rokov – test preveroval ich schopnosť myslenia. Výsledok: kto jedol priemerne 10 gramov rýb denne, zvládol úlohy lepšie. Aby ste mali z rýb prospech, musíte denne vypiť dva litre vody. Vďaka nej sa živiny dostanú z krvi do mozgu.
Čo hovorí Einsteinova teória relativity?
Geniálny vedec a fyzik Albert Einstein (1879–1955) je známy najmä vďaka teórii relativity, ktorú vymyslel. Tá hovorí, že v oblasti najvyšších rýchlostí (rýchlosť svetla) sú priestor, čas a hmota relatívne, teda závislé od príslušného pozorovateľa. Napríklad: keby jestvovala kozmická loď, ktorá by lietala rýchlosťou svetla, plynul by pre jej pasažierov čas pomalšie ako na Zemi. Na Zemi by prešlo 22 sekúnd a v kozmickej lodi by to bola len 1 sekunda.
Muž, čo dokáže spočítať naozaj všetko
Aj autor knihy Trénuj svoj mozog (Train Your Brain) Rüdiger Gamm je génius. Kalkulačku potrebuje len na to, aby skontroloval to, čo už spočítal. Jeho pamäť je taká dokonalá, že dokáže odmocňovať až do 20. odmocniny a vo svojom supermozgu dokáže len tak deliť prirodzenými číslami až na 2 000 desatinných miest. Ľudia, ktorí sú nadaní rovnako ako on, si nepredstavujú číslo ako abstraktné, ale spájajú si s ním napríklad obrázok, na ktorý si spomenú. Používajte občas opačnú rukuToto asi školáci nebudú radi počúvať: bifľovanie slovíčok je skutočne perfektným tréningom mozgu. Diplomovaný psychológ Peter Sturm (spoluzakladateľ spoločnosti pre tréning mozgu) hovorí: „Kto sa učí slovíčka, musí si ich ukladať do pamäti a zároveň myslieť na ich význam. To je ideálny spôsob výcviku.“ Pamäť rozvíjajú aj žartovné cvičenia a zmeny. Skúste si napríklad fénovať vlasy alebo čistiť zuby ľavou rukou namiesto pravej, či stáť pri telefonovaní len na jednej nohe. Vynikajúco si tým precvičíte mozog.
Geniálne schopnosti autistov
Predlohou pre film Rain Man s Dustinom Hoffmannom a Tomom Cruisom bol skutočný príbeh človeka, Kima Peeka (1951–2009), postihnutého autizmom. Už ako 16-mesačný čítal novinové články a štvorročný dokázal naspamäť citovať dvojzväzkový Knirpsov lexikón. Lekári vysvetľujú tento fenomén takto: normálnym ľuďom sa do vedomia mozgu dostanú len dôležité informácie a zdá sa, že autisti majú prístup ku všetkým prijatým informáciám, ktoré môžu kedykoľvek vyvolať z pamäti. Kim Peek tak napríklad poznal kalendár posledných 2 000 rokov. Vedel úplne presne, aký deň na aký dátum vychádzal. Test ukázal, že jeho mozog je skutočne jedinečný. Medzi jeho oboma polovicami nejestvovalo spojenie, ako majú ostatní ľudia. Kimovi fungovali obe polovice nezávisle od seba, akoby mal dva mozgy. To mu umožňovalo knihy „odfotiť“ do pamäti – každým okom čítať inú stránku a jej obsah ukladať. Na prečítanie tisícstránkového zväzku potreboval len hodinu a pol.
Centrum myslenia
Cvičenie: Kto venuje 20 minút denne lúšteniu (napr. sudoku), ten robí pre svoju pamäť a myslenie veľa dobrého. Ako to? Vďaka prenosu myšlienok vznikajú medzi bunkami nové spojenia, čo môže napríklad chrániť pred demenciou. Tento proces, nezávislý od veku, prebieha aj u 75-ročných ľudí. Pri trénovaní by sme mali dbať o to, aby sme si vyberali stále nové a nové úlohy. Rutina mozgu veľmi škodí.
Inteligencia: Vedci sa domnievajú, že kľúč k čo najlepšiemu využitiu nášho mozgu sa nachádza v prednom mozgu. Výskumné laboratóriá pracujú na vývoji „zázračného lieku“, ktorý by zvýšil duševné schopnosti. Výsledky tohto snaženia však budeme môcť vidieť najskôr o 10 rokov.
Obrovský výkon: V našom mozgu existuje asi 1 000 miliárd nervových buniek, ktoré v nekonečnom prúde prijímajú nespočetné množstvo informácií. Tie potom triedia, posielajú ďalej a ukladajú na neskoršie využitie.