Šípky vám dodajú energiu
Sú plné vitamínov, najmä vitamínu C a vitamínov skupiny B, ktorými podporíte svoju imunitu a dodáte telu dostatok energie v dňoch, keď je menej slnečného svetla a človek sa prirodzene cíti unavenejší. Aby ste v šípkach zachovali čo najviac vitamínu C, šípkový čaj dlho nevarte. Pripravíte ho tak, že kopcovitú lyžicu usušených podrvených šípok zalejete 250 ml studenej vody a necháte hodinu lúhovať. Potom privediete k varu a hneď stiahnete zo sporáka a opäť necháte lúhovať. Nápoj precedíte a teplý vypijete.
Šalvia lekárska zaženie bolesť hrdla
Šalvia má dezinfekčné účinky a priaznivo pôsobí na najrôznejšie problémy v ústnej dutine – pomáha pri zápaloch ďasien a hrtanu, bolestivosti zubov. Zatočí aj s nepríjemným zápachom z úst. Táto bylinka je skvelou pomocou pri zápale mandlí a bolestiach hrdla. Pripravte si odvar tak, že 2 čajové lyžičky šalviových listov zalejete 250 ml vriacej vody a prikryté necháte lúhovať asi 10 minút. Potom precedíte a odvarom kloktáte trikrát denne. Odvarom zo šalvie si umývajte aj vlasy, a rýchlo sa zbavíte lupín. Ako obklad šalviu využijete na dezinfekciu poranení. Zo šalvie si možno pripraviť aj sedací kúpeľ, stačí do vane hodiť hrsť lístkov.
Rumanček prečistí dutiny
Rumanček uľahčuje trávenie a napomáha pri plynatosti. Upokojuje nervovú sústavu (stres, nervozita, podráždenosť), pomáha pri liečbe žalúdočných vredov a hemoroidov. Sušené kvety rumančeka môžete využiť na nahrievanie dutín. Stačí 2 hrste rumančekových kvetov vhodiť do litra vriacej vody, hrniec odstaviť zo sporáka a zohnúť sa nad neho tak, aby ste mohli vdychovať paru. Cez hlavu je dobré prehodiť si uterák a vydržať takto 10 minút.