Či ste malá rodina, alebo rozkošatená, máte zamestnanie, či si prácu hľadáte, žijete z penzie, alebo ste na materskej, vyvážený rozpočet je to, čo vám pomôže správne hospodáriť s tým, čo máte. Právnička kancelárie bankového ombudsmana Sylvia Ďatelinková vám poradí, ako si takýto rodinný rozpočet nastaviť a držať sa ho. Práve on vám pomôže v plánovaní výdavkov a budete mať prehľad, na čo míňate peniaze. Pred zostavením rozpočtu by ste si mali minimálne dva mesiace viesť podrobnú evidenciu všetkých príjmov a výdavkov. Bude vám stačiť zošit, nástenka alebo tabuľka v počítači či mobilná aplikácia.

Ako na to? Postačia základy matematiky

Každý príjem aj výdaj si zaznamenajte. Nezabudnite, aj kávička s kamarátkou je výdaj. Tak získate prehľad, kam sa vám peniaze za mesiac rozkotúľali a odkiaľ k vám peniaze prišli. Po získaní tohto prehľadu si zostavíte rozpočet na nasledujúci mesiac. Po jeho skončení budete bilancovať, aby ste zistili, v akom vzťahu sú príjmy a výdavky. Ak príjmy prevyšujú výdavky (P > V), ste na tom výborne a ušetrili ste. Ak sú príjmy rovnaké ako výdavky (P = V), neušetrili ste, ale nemuseli ste si ani požičať. Pozor, dlhodobo by ste takého hospodárenie nezvládli – stačil by jediný neplánovaný výdavok, napríklad pokazená práčka. Ak však sú vaše celkové príjmy menšie ako výdavky (P < V), negazdujete dobre a minuli ste viac, ako ste zarobili. Musíte sa snažiť znížiť výdavky, zvýšiť príjmy alebo zaviesť obe opatrenia naraz.  Z evidencie a rozpočtu už viete, na čo ste koľko minuli a môžete začať škrtať niektoré výdavky.

Splátky nepočkajú

Ak ste ostatné dni financovali na dlh, pozor – po čase hojnosti sú pred vami mesiace pravidelných splátok. V ideálnom prípade ste si urobili rezervu. Ak ju však nemáte, pôžičky nevládzete splácať v dohodnutej výške, kontaktujte spoločnosť, u ktorej ste si požičali a informujte sa na možnosti. Ak budete riešiť situáciu včas, môžu vám znížiť splátky či povolia ich odklad.  Myslite ale na to, že odkladať splátky nemôžete donekonečna a ani zvýhodnená splátka sa nesplatí sama. Skontrolujte si aj čerpanie financií z kreditnej karty či stav povoleného prečerpania na účte. Tie často ako pôžičku ani nevnímame, ale takisto majú dátum svojej splatnosti a úroky.

Rodinné financie riešte aj s deťmi

Pri tvorbe rozpočtu nezabúdajme ani na školské poplatky, električenky, stravné lístky, internát pre tých starších či záujmové krúžky. O financiách sa primerane ich veku rozprávajte aj s deťmi a zapojte ich do tvorby rodinného rozpočtu. Deti naučíte, že peniaze majú svoju hodnotu a naučíte ich uvažovať o výdavkoch a tiež, že všetko je potrebné plánovať.

Najväčší postrach: Akože zľavy

Bezhlavé nakupovanie či vyhľadávanie „výhodných“ ponúk obchodov je najväčší nepriateľ rodinného rozpočtu. Majte sa na pozore pred lákadlami a vždy si položte otázku, či naozaj potrebujete ďalší kus oblečenia, nábytku či elektroniky iba preto, lebo sú v zľave.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.