Vypadávanie vlasov vo všeobecnosti postihuje viac mužov ako ženy. Medzi prirodzené príčiny patrí starnutie spojené s rednutím a šedivením vlasov. Častou príčinou je genetická predispozícia. Svoj podiel na tomto stave má mužský hormón testosterón, jeho vysoká hladina sa podieľa aj na oslabení vlasových folikulov a spomalenom raste vlasov. Okrem toho plešatenie často postihuje mužov, ktorí nosia čapice či helmy (policajti, vojaci), šatky a klobúky.

U žien je situácia iná. Jednou z častých príčin väčšej straty vlasov je hormonálna nerovnováha v období dospievania, tehotenstva, v priebehu dojčenia, pri menštruácii alebo pri menopauze. Na vine však môže byť aj nedostatok železa (anémia), nevyvážené stravovanie, časté diéty a celkovo zlá životospráva. Ženy svojim vlasom neraz ubližujú neodborným farbením, častým žehlením a sušením horúcim vzduchom, používaním nekvalitných vlasových prípravkov. Prirodzený úbytok vlasových folikúl (vačkov) nastáva starnutím a veľmi nepríjemnou záležitosťou pre ženy je androgenetická alopécia, čiže mužský typ padania vlasov, kde veľkú rolu zohráva dedičnosť.

Na vine je aj stres

„Vypadávanie vlasov u mužov a žien môže naštartovať aj dlhodobý stres, nevhodné stravovanie s nedostatkom vitamínov a minerálov, dlhodobé užívanie určitých liekov, podstúpenie chemoterapie, vystavenie sa chemikáliám alebo radiácii,“ hovorí dermatologička Michaela Blaško z kožnej ambulancie DERMA junior.

Útok na sebavedomie

Vypadávanie vlasov spôsobené hormonálnou nerovnováhou postihuje častejšie mužov. Objavuje sa však aj u žien, pre ktoré je strata „koruny krásy“ predovšetkým veľkou záťažou pre psychiku. „Alopecia androgenetica (hormonálne podmienená strata vlasov) je dedičné ochorenie, pri ktorom vplyvom androgénnych (mužských) hormónov dochádza k postupnému zmenšovaniu a zanikaniu vlasového vačku,“ vysvetľuje lekárka.

U mužov sa androgenetická alopécia objavuje medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života, keď dochádza k postupnému vypadávaniu až úplnej strate vlasov v čelovej a spánkovej oblasti (v tvare písmena M). U žien je priebeh ochorenia miernejší. Zmeny začínajú po tridsiatke a neskôr. Zriedkavejšie sa objavuje plešivosť mužského typu, čiže tvar písmena M v prednej oblasti, zato častejšie sa vlasy strácajú a rednú na temene, pričom vlasy po stranách sú zachované.

V liečbe androgenetickej alopécie u žien v plodnom veku hrá dôležitú úlohu hormonálna antikoncepcia. V lokálnej liečbe sa u oboch pohlaví môže používať minoxidil v 2 – 5 % koncentrácii, a to počas 12 až 24 mesiacov. Atrofii vlasového vačku zabraňuje aktívna látka zvaná aminexil, ktorá sa nanáša do preriedených vlasov vo forme roztoku.

Čím skôr, tým lepšie

Pri výraznom a viditeľnom vypadávaní vlasov netreba váhať s návštevou kožného lekára, čím skôr svoj stav začneme riešiť, tým viac vlasov zachránime. Na začiatku vyšetrenia lekár určí, aké vonkajšie či vnútorné zmeny mohli vyvolať poškodenie vlasov. „Z vonkajších faktorov voľnú časť vlasu najčastejšie poškodí nevhodné ošetrovanie, intenzívne pôsobenie chemických látok, vysokej teploty, UV žiarenia, slanej a chlórovanej vody, infekcie spôsobené baktériami a vláknitými hubami. Z vnútorných faktorov je nevyhnutné zamerať sa na možnú genetickú podmienenosť ochorenia, endokrinologické poruchy, poruchy metabolizmu niektorých prvkov, anémiu, redukčné diéty, systémové ochorenia, chronické choroby, graviditu, febrilné (horúčkovité) stavy, niektoré lieky a podobne.“ Okrem toho lekár pri skúške ťahom zisťuje, či sa vlasy lámu alebo vypadávajú celé. Zároveň skontroluje ochlpenie na celom povrchu tela. Pri vyšetrení pokožky zisťuje, či nie je zapálená, či sa na nej nevyskytujú jazvy, šupiny alebo hnisavé ložiská. „Z laboratórnych vyšetrení sa pri poruchách rastu vlasov v závislosti od predpokladanej diagnózy vyšetruje v krvi hladina androgénov (mužských pohlavných hormónov) a ich metabolitov, protilátok proti štítnej žľaze a vlasovým folikulom. Urobí sa krvný obraz, kde sa zisťuje hladina železa a zinku a tiež sérologické vyšetrenie na syfilis.“

Testy kvality a kvantity

V rámci diagnostiky sa bežne v ambulanciách používa tzv. „pull test“, pri ktorom sa potiahne skupina asi 40 – 60 vlasov na troch miestach hlavy. Test je pozitívny, keď sa týmto spôsobom vytiahne najmenej šesť vlasov. Pod mikroskopom sa potom určí pomer rastúcich vlasov k nerastúcim. „Trichogramom sa zistí, či naozaj ide o zvýšené padanie vlasov, o aký typ padania vlasov ide a zároveň sa dajú zistiť kvalitatívne zmeny na vlase. Na zistenie formy a rozsahu padania vlasov sa používa aj trichoskopia alebo dermoskopia a videodermoskopia. Inou možnosťou je tzv. „wash test“, pri ktorom sa vyšetria vlasy, ktoré vypadli pri umytí vlasov,“ hovorí lekárka Blaško. Ďalšou metódou je fototrichogram. Spočíva na princípe fotodokumentácie vlasov skrátených približne na milimeter nad povrchom kože na ploche 1 až 2 cm². Po uplynutí dvoch dní sa plocha opäť vyfotí a snímky sa porovnajú. Tento spôsob umožňuje stanoviť hustotu vlasových vačkov ako aj určiť pomer rastúcich a nerastúcich vlasov.

Pomôže železo aj kofeín 

  • V rámci podpornej terapie môže pacient užívať vitamín H, zinok, železo, selén, a to buď samostatne alebo v rôznych kombináciách. Vhodné sú tiež preparáty podporujúce rast vlasov, ktoré obsahujú vitamíny B1, B2, B6, pantotenol a biotín, kyselinu paraaminobenzoovú (vitamín H), vitamín E.
  • Účinnou pomocou je vlasová mezoterapia. Jej hlavný princíp spočíva v tom, že sa injekčne ultratenkou ihlou alebo valčekom s ihličkami do kože hlavy, respektíve do jej strednej vrstvy, aplikujú prípravky obsahujúce funkčné látky, ktoré kožu a vlasové folikuly vyživia. Prípravky používané pri mezoterapii obsahujú väčšinou komplex vitamínov, minerálov, stopových prvkov, aminokyselín, peptidov, rastových faktorov či kmeňových buniek. Jemné podráždenie kože navyše stimuluje prekrvenie oblasti a podporuje ďalšiu výživu a okysličenie vlasových folikulov. Po aplikácii je vlasová pokožka elastickejšia, vlasy vyzerajú lepšie, sú pevnejšie, menej sa lámu a menej vypadávajú. Zároveň sa podporuje rast nových vlasov.
  • Pacientom psychicky pomáha vlastný aktívny prístup k riešeniu problémov. Odporúčajú sa preto aj voľnopredajné podporné prostriedky ako sú šampóny, vlasové vody s obsahom kofeínu, rastlinných látok, aminexilu a podobne.

Príznak ochorenia

Vypadávaním vlasov sa môžu prejaviť aj tieto zdravotné problémy:

  • choroby kože a vlasov najčastejšie na autoimunitnom podklade
  • choroby obličiek
  • skryté zápaly v tele
  • u žien – poruchy funkcie štítnej žľazy (hyperthyreóza, hypothyreóza)
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.