Odpovede nám poskytli Ľudmila Andilová, vedúca asistentka výživy a Soňa Ottingerová, asistentka výživy, obe z Nemocnice Malacky.

Minerálne vody môžeme piť len v obmedzenom množstve.

Je to fakt.

Koľko a aký druh minerálnej vody by sme mali denne vypiť, závisí od nás samotných a skutočného obsahu minerálov vo vode. Minerálne vody majú vhodne dopĺňať denný pitný režim, ktorého základom by mala byť voda s nižšou mineralizáciou (t. j. do 500 mg/l). Vo všeobecnosti platí, že minerálna voda by nemala prekročiť 30 až 50 % z celkového denného príjmu vody, ktorý je individuálny, ale v zásade predstavuje 2 až 2,5 l na osobu, v závislosti od telesnej hmotnosti, veku, stravovania, klimatických podmienok, telesnej aktivity atď. V niektorých situáciách sú minerálne vody s vyšším obsahom minerálnych látok ideálnym zdrojom na krytie ich nedostatku.

Glutaman sodný je škodlivá prísada do jedál.

Je to mýtus.

Glutaman sodný je dochucovadlo a prostriedok na zvýraznenie chuti. V potravinárstve má označenie E 621. Pridáva sa najmä do polievok alebo omáčok, korenín, mrazených mäsových a zeleninových výrobkov. Typické je jeho použitie v ázijskej kuchyni. U veľmi malej časti ľudí môže vysoká dávka glutamanu sodného v jednom jedle (viac ako 4 – 5 gramov) vyvolať dočasné symptómy, ako je bolesť hlavy, stŕpnutosť, návaly horúčavy alebo celkovú slabosť. Tieto príznaky sa vyskytujú len ojedinele a sú len dočasné. Ide teda skôr o individuálnu precitlivenosť, podobne ako pri mnohých iných potravinách. Glutaman sodný sa prirodzene vyskytuje ako aminokyselina v rastlinách a živočíchoch. Nachádza sa v mäse, mlieku či syroch (parmezán), paradajkách, hubách.

Bravčová masť je nezdravá, preto je lepšie používať na prípravu jedál olej.

Je to mýtus.

Bravčová masť z nutričného hľadiska obsahuje 10 % percent esenciálnej kyseliny linolovej. Jej hlavnou zložkou je kyselina olejová, vďaka ktorej si zachováva dobrú tepelnú stabilitu a počas skladovania oxiduje pomalšie ako stolové oleje. Rastlinné oleje však zohrávajú vo výžive významnú úlohu, pretože sú zdrojom nenahraditeľných esenciálnych kyselín a sú dôležité pre vitamíny rozpustné v tukoch. Pritom každý druh obsahuje inú dominantnú látku, ktorá predurčuje olej na iný spôsob využitia. Ak s olejmi nezaobchádzame podľa istých pravidiel, môžu byť zdraviu nebezpečné, predovšetkým opakovaným preprážaním pri vysokých teplotách. Bravčová masť síce naopak obsahuje nasýtené mastné kyseliny, ale dlhým pečením, resp. smažením, v nej nevznikajú škodlivé látky. V konečnom dôsledku používanie masti nie je škodlivé, problémom je nadbytok všetkých živočíšnych tukov a vyprážaných jedál v našich jedálnych lístkoch.

Kolové nápoje s nulovým obsahom cukru sú zdravšie ako tie s cukrom.

Je to mýtus.

Jedno deci kolového nápoja má približne 140 – 180 kJ. V litri koly je 28 kociek cukru. Okrem toho kolové nápoje majú v litri až 125 mg kofeínu (na porovnanie – šálka kávy má 80 mg kofeínu), ktorý nielenže vedie k problémom s nespavosťou, ale vzniká od neho aj závislosť. Dali by ste si do litra čaju toľko cukru? V kolových nápojoch s nulovým obsahom cukru je obsah cukru nahradený umelými sladidlami (napríklad aspartám). Na rozdiel od klasickej koly s cukrom, ktorá na chvíľu upokojí vašu chuť na sladké, kola bez cukru toto nezvládne. Prinúti vás siahnuť po ďalšej kole alebo nejakom jedle, aby doplnilo potrebu cukru. Tento nápoj vám nezabezpečí potrebný prísun tekutín, pretože telo skôr dehydratuje.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 3.5/5. From 4 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Ľudmila Andilová
Všetky články autora
Narodila vo Veľkých Levároch a študovala na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave. V roku 1990 ukončila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore diétna sestra. V nemocnici v Malackách pracuje už 40 rokov. Najskôr pracovala ako diétna sestra stravovacej prevádzky lôžkového zariadenia, potom ako diétna sestra diabetologickej ambulancie v NsP Malacky. Od roku 1993 svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti výživy uplatňuje vo funkcii vedúcej oddelenia liečebnej výživy a stravovania, pri zabezpečovaní prípravy liečebnej výživy pre pacientov a stravovaní zamestnancov. Vo voľnom čase rada číta knihy, cvičí jogu a obľubuje prechádzky v prírode.
Ing. Soňa Ottingerová
Všetky články autora
Narodila sa v Malackách. Strednú zdravotnícku školu ukončila v roku 1998. Následne si svoje vzdelanie v odbore výživy ľudí rozšírila na vysokej škole, ktorú skončila v roku 2006. Po skončení materskej dovolenky, v roku 2015, nastúpila na oddelenie liečebnej výživy a stravovania, kde spolu s kolegyňou Ľudmilou Andilovou zabezpečuje stravovanie pre pacientov a zamestnancov malackej nemocnice. Vo svojom voľnom čase spolu s rodinou chodí na turistiku, bicykel alebo lyže.