Aj v zime by sme mali nosiť kvalitné slnečné okuliare, najmä na horách. „Filter by mal byť okolo 400 nm, čiže kategória 4. Ide o veľmi tmavý filter, ktorý sa používa napríklad pri mori,“ radí oftalmológ Martin Lichvár z Polikliniky Falck Radlinského v Bratislave. Pri šoférovaní však treba tieto okuliare odložiť, lebo skresľujú vnímanie farieb a línií, ako aj ostrosť videnia.
„Slnečné okuliare nám poskytujú aj mechanickú ochranu proti snehovým vločkám a kryštálikom, ktoré nám môžu spôsobiť bolestivé podráždenie alebo poškrabanie rohovky. Našťastie, toto sa pomerne rýchlo hojí a môžeme tomu pomôcť použitím umelých sĺz,“ hovorí lekár.
Nosíte šošovky?
Ľudia, ktorí nosia okuliare, sa v zime často sťažujú na zahmlené a zarosené sklá pri prechode do teplejšej miestnosti. „Riešením môže byť nosenie kontaktných šošoviek, ktoré výrazne zlepšia celkový komfort, no po dlhšom čase strávenom vonku môže človek pociťovať rezanie a štípanie očí. V mraze a vo vetre totiž rohovka horšie dýcha a viac vysychá,“ vysvetľuje oftalmológ.
Kontaktné šošovky bránia rohovke v prísune kyslíka, preto pocit dráždenia môžu ľudia s dioptrickými chybami vnímať intenzívnejšie. So stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa problémy zhoršujú. Preto je dobré mať podľa odborníka pri sebe umelé slzy bez konzervačných látok a v prípade potreby si ich okamžite nakvapkať.
Umelé slzy pomôžu aj pri tzv. syndróme suchého oka, ktorý sa prejavuje svrbením, opuchom a rezaním očí. Náchylní sú naň najmä ľudia, ktorí dlhé hodiny pracujú za počítačom.