Navštívili sme najväčšie laboratórium na Slovensku, aby sme sa na špecifiká antibakteriálnych gélov opýtali priamo odborníkov. Vedúci úseku bakteriológie Medirexu, doktor Jaroslav Bojňanský, nás odpoveďami prekvapil.

 

Je správne používať denne špeciálne mydlá, ktoré ničia až 99, 9 % baktérií, alebo si vystačíme s obyčajným mydlom?

Nie! Antibakteriálne mydlá sa odporúča používať tam, kde prichádza človek do kontaktu s infekčnými ochoreniami. V domácom prostredí má význam používať takéto mydlá iba v prípade výskytu infekčného ochorenia. Za normálnych okolností nie je používanie takýchto prostriedkov namieste. Nesmieme zabúdať, že prehnaná hygiena škodí a vytváraniu sterilného prostredia sa pripisuje zvýšený výskyt alergií.

Ako je to v prípade antibakteriálnych gélov?

Antibakteriálne gély, rovnako ako antibakteriálne mydlá, majú svoje opodstatnenie iba v prípade pohybu v exponovanom prostredí, kde sa zdržuje mnoho ľudí a je zvýšené riziko infekcie, napríklad cestovanie v MHD a nie je možnosť štandardnej hygieny rúk. Príliš časté používanie antibakteriálnych alebo dezinfekčných prípravkov napomáha zvyšovaniu odolnosti mikroorganizmov.

 

V severských krajinách sa neodporúča denné kúpanie či sprchovanie, lebo sa narúšajú ochranné vrstvy pokožky. To pre našincov nie je typické. Niektorí ľudia sa sprchujú aj dvakrát denne. Čo si o tom myslíte, aká hygiena je podľa Vás prehnaná?   

Všetkého veľa škodí. Musíme si uvedomiť, že na povrchu kože sú prítomné mikroorganizmy, ktoré vytvárajú súvislú vrstvu, tzv. biofilm. Tieto mikroorganizmy sú prospešné, pretože vytvárajú biologickú bariéru a bránia tak prieniku patogénnych mikroorganizmov. V prípade, že je tento biofilm narúšaný okrem iného  aj častým zmývaním pri sprchovaní, majú “zlé baktérie” uľahčený prienik do ľudského organizmu. Aj v prípade hygieny platí, že najlepšie je držať sa zlatej strednej cesty.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

RNDr. Jaroslav Bojňanský
Všetky články autora
Vyštudoval mikrobiológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2005 absolvoval rigoróznu skúšku v odbore mikrobiológioa a v roku 2009 špecializačnú skúšku v odbore Laboratórne vyšetrovacie metódy v klinickej mikrobiológii. Po ukončení univerzitného štúdia pracoval ako laboratórny diagnostik a manažér kvality na Ústave klinickej mikrobiológie vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Od roku 2007 pracoval na bakteriológii v HPL v Bratislave, kde sa istý čas venoval okrem iného aj diagnostike mykobaktérií. V súčasnosti vedie Úsek bakteriológie v Centrálnom laboratóriu Medirex v Bratislave a venuje sa predovšetkým problematike identifikácie baktérií najnovšími molekulárno-biologickými metódami.