Blahodárne účinky echinacei sú známe odpradávna. Objavili ich Indiáni, ktorí vypozorovali, že echinacea funguje ako protijed proti hadiemu uštipnutiu. Okrem toho jej pripisovali aj ďalšie „zázračné“ účinky pri posilňovaní tela a jeho ochrane pred škodlivými vplyvmi. Pozitívne pôsobenie echinacei na zdravie potvrdili aj moderné výskumy.
Nielen na imunitu
Echinacea sa využíva najmä na posilnenie imunity, hlavne v období zvýšeného rizika vzniku infekčných respiračných chorôb. Okrem toho má aj množstvo ďalších liečivých účinkov, ktoré priaznivo pôsobia na celkový stav organizmu.
Účinné zložky
Pre medicínske účely je využívaná celá bylina – koreň, kvety aj list. Koreň obsahuje veľa významných bioaktívnych látok – najmä glykoproteíny, polysacharidy, alkamidy, flavonoidy a esenciálne oleje. Nadzemné časti sú zdrojom polysacharidov. Táto unikátna kombinácia látok je schopná podporiť tvorbu, funkciu a aktiváciu bielych krviniek, ktoré sú jednou z hlavných zložiek obranyschopnosti organizmu.
Možnosti využitia
Echinaceu je možné využívať celoročne, a nielen v období zvýšeného rizika infekčných respiračných chorôb. Je totiž schopná bojovať aj proti alergiám, ktoré prepukajú najmä na jar a v lete. Dá sa zohnať v rôznych formách, ktoré sú určené nielen na vnútorné, ale aj na vonkajšie použitie. Urýchľuje totiž hojenie rán a zmierňuje kožné problémy.
Pri výrobe kvapiek sa používajú dva druhy echinacei. Pri dodržaní odporúčaného dávkovania je tak možné dosiahnuť zlepšenie kondície prirodzenou cestou.
POZOR!!!
Tehotné a dojčiace ženy by používanie echinacei mali zvážiť, respektíve sa poradiť so svojím lekárom.
Echinacea pomáha pri…
- podpore imunitného systému
- zlepšení lymfatického systému
- prechladnutí a chrípke
- infekčných ochoreniach
- zápalových a vírusových ochoreniach
- hojení rán
- ochorení dýchacích ciest
- ochorení močových ciest
- žalúdočných vredoch
- chorobách pečene (cirhóza, hepatitída)
- predchádzaní rakovine
- kožných ochoreniach
- detoxikácii organizmu