Rakovinou prsníka u nás ochorie viac ako 2500 žien (ale aj mužov) ročne. Našťastie sa vďaka preventívnym programom (predovšetkým pravidelným kontrolám na mamografe) väčšina nádorov zachytí dostatočne včas, že sa pacienti vylieči. Zhruba 30 percent z nich ale zažije recidívu. Metastatická rakovina prsníka je nevyliečiteľné chronické ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u žien medzi 60 a 70 rokmi, ale môže postihnúť aj oveľa mladších ľudí. Metastázy sa môžu tvoriť na rôznych miestach tela, bývajú to najmä pľúca alebo kosti, ale aj pečeň a iné orgány.
Metastáza je akési „odsťahovanie sa“ buniek nádoru na iné miesto do tzv. dcérskeho ložiska. Bunky z nádoru sa oddelia, uchytia sa na danom mieste a vytvoria si nové vyživujúce cievy. Spočiatku nespôsobujú chorému žiadne ťažkosti, avšak metastáza stále narastá, a potom už ťažkosti prichádzajú a pociťujeme ich napríklad ako bolesť alebo krvácanie.
Dajte si pozor aj na bolesť v chrbte
Asi najviac zákerné je, že metastázy sa môžu objaviť po mnohých rokoch po vyliečení pôvodného nádoru, hoci aj po pätnástich alebo dvadsiatich. Rozhodne teda neplatí, že s postupujúcimi rokmi môžu pacienti prestať chodiť na pravidelné kontroly, pretože „už sa nemôže nič stať“. Zákerný je tiež fakt, že napríklad u kostných metastáz príznaky často vyzerajú ako banálne problémy, súvisiace s vekom. Preto sa napríklad bolesť chrbta u človeka, ktorý prekonal ochorenie zhubným nádorom, musí riešiť úplne inak ako u doposiaľ zdravého. Kostné metastázy sa najčastejšie objavujú u mužov s karcinómom prostaty, v prípade žien pri nádore prsníka. Ak má muž problémy s močením spojené s bolesťou chrbta, je to dôvod k návšteve lekára. Pokiaľ má pacientka hmatateľný nález prsníka alebo zväčšenú uzlinu a bolí ju chrbát, mala by čo najskôr ísť na vyšetrenie k všeobecnému lekárovi alebo k špecialistovi. Aj keď, samozrejme, nie každá bolesť v chrbte znamená hneď onkologickú diagnózu.
Karcinóm prsníka tiež „rád“ metastázuje do lymfatických uzlín v podpazuší alebo do uzliny nad kľúčnou kosťou, do jazvy po pôvodnej operácii prsníka, do pečene, pľúc, kože a mozgu. Aj tu samozrejme platí, že čím skôr metastázy lekár odhalí, tým lepšie sú vyhliadky pacienta do budúcnosti. Aj keď ide o nevyliečiteľný problém, možno s ním bojovať. V súčasnej dobe máme k dispozícii také liečebné možnosti, ktoré nielen zásadne predlžujú život týchto pacientov, ale zachovávajú aj jeho kvalitu. Dôležitá je v takých prípadoch tiež psychická podpora, jednak od rodiny a priateľov, jednak napríklad od pacientskych organizácií, ktoré združujú chorých ľudí a pomáhajú im.
Problém však môže nastať s úhradou liečenia ľudí s metastázami. Najmodernejšia liečba je drahá, a nie vždy sa jej financovanie darí zaistiť, a to aj pre ženy, ktoré vychovávajú deti. Pre pacientov je navyše veľmi stresujúce, že nikdy nevedia, či im bude moderná liečba na ďalšie obdobie schválená. Ak však liečenie metastáz prebieha úspešne, pacienti sa opäť môžu venovať sa rodine, prípadne svojim záľubám, ale aj chodiť do primeraného zamestnania.
Konajte rýchlo
Pri rakovine prsníka je riziko návratu nádoru vo forme metastáz úmerné okrem iného štádiu, v ktorom sa začala liečiť. Pri prvom štádiu, kedy bol nádor maximálne 2 cm veľký, nešíril sa a bol úspešne odstránený, sa počas piatich rokov po liečbe v 90 % nevracia. Podobné je to pri druhom štádiu, teda pri väčších nádoroch s miernym rozšírením, kedy sa odoperuje nádor a postihnutá lymfatická uzlina. Najhoršie je štádium štvrté, kedy už pri prvom zachytení choroby existujú rozšírené metastázy.
Na čo si dávať po vyliečení pozor
Človek, ktorý sa vyliečil z rakoviny, musí chodiť po zvyšok života na pravidelné kontroly. Ale sám si musí dávať pozor na niektoré príznaky, ktoré by mohli naznačovať návrat choroby. Zbystriť je potrebné, keď sa objaví „bezdôvodná“ únava, výrazné chudnutie, zníži sa výkonnosť, prípadne človek pozoruje zvýšenú teplotu vo večerných hodinách. Ďalšie príznaky sa týkajú miesta, kde sa nádor v tele nachádza. Potom je namieste ísť k lekárovi aj mimo dohodnutého termínu kontroly.