Na úvod trochu teórie lásky: zamilovanosť odborníci definujú ako emočný stav, ktorý vyjadruje našu túžbu k určitému človeku. Túžba je natoľko silná, že je nám často dobre len s daným človekom a túžime s ním byť čo najviac. Pokiaľ s ním nie sme, cítime smútok. Môže sa tiež prejavovať zvýšená žiarlivosť. V tejto fáze naše telo vyplavuje veľké množstvo hormónov. Toľko k definíciám, ale skôr ako poučky sú omnoho zaujímavejšie tie motýle v bruchu, na ktoré si isto mnohí spomenieme. V takejto fáze sa dá povedať, že sme skutočne poblúznení láskou. Odborníci na vzťahy zároveň upozorňujú, že počas zamilovanosti máme tendencie prehliadať chyby objektu nášho záujmu a nie sme schopní racionálnych úvah. To napokon potvrdzujú aj slová psychológov: „Láska je poblúznenie, počas ktorého máme pocit, že sme našli dokonalého partnera.“ Zamilovanosť pociťujeme zvyčajne na začiatku vzťahu a môže ísť o jednu z fáz lásky, pričom jej dĺžka je individuálna. Môže to byť nie-koľko mesiacov, ale u niektorých párov pretrvá prvotné poblúznenie aj celé roky. Zvyčajne však horúce hlavy i srdcia vychladnú hneď, ako sa partneri pohrúžia do každodenných povinností. To však neznamená, že keď počiatočná »bláznivá« zamilovanosť vyprchá, deje sa niečo zlé.
Na vzťahu musia pracovať obaja
Pokiaľ ide o pravého partnera, dostaví sa ďalšia fáza lásky, ktorá nie je nijako menejcenná. Naopak, práve ona býva tou stabilnou a dlhoročnou. Ale aj o ňu sa musíme na oboch stranách partnerstva starať a pestovať ju. Neupadnúť do stereotypov, vzájomne sa rešpektovať a trebárs aj prekvapovať.
Ako si teda čo najdlhšie udržať fungujúci vzťah? Odborníci radia: „Pravidelne sa venujte aktivitám, ktoré vás tešili na začiatku vzťahu. Ideálne je vytvoriť si vlastné partnerské pravidlá. Mať spoločný čas. Môže ísť o deň len pre seba. Možností je veľa. Záleží na preferenciách partnerov. Napríklad raz týždenne si dopriať vzájomné hladenie. Najprv hladí jeden z partnerov po vymedzený čas a potom druhý. Alebo sa skúste vydať na netradičný výlet. Nepoznať cieľovú destináciu, nastúpiť na prvý vlak a zažiť spoločné dobrodružstvo. Ak chceme byť zamilovaní čo najdlhšie, musíme na vzťahu pracovať.“
Láska nehádaná nie je milovaná
Samozrejme, ani tým najstabilnejším párom sa niekedy nevyhne kríza. Podstatné je, nakoľko sú partneri ochotní ju riešiť a či vôbec majú vôľu sa k nej postaviť čelom. Ak neviete sami, ako ďalej, nie je od veci vyhľadať odbornú pomoc, napríklad v podobe párovej terapie.
Ak si trúfate na hasenie problémov sami, môžete sa pokúsiť na partnera nazrieť očami, akými ste ho vnímali na začiatku vzťahu, snažiť sa prehliadnuť nedostatky a zamerať sa na to, čo vám imponovalo. Často práve po prekonaní krízy prichádza znovu fáza zamilovanosti. Tu vždy zaberie osvedčená klasika: zájsť si znovu po rokoch na pekné rande, pekne sa obliecť, snažiť sa partnera zviesť, byť pozorní, všímaví.
Rutina zabíja, avšak stabilita posilňuje
Najzákladnejší problém je, že ľudia si často nevážia to, čo im môže dať dlhodobý vzťah, túžia len po počiatočnom poblúznení. Ak sa nájdu partneri, ktorí majú podobné hodnoty a ich láska je pravdivá od samého začiatku, potom skutočnú hĺbku má vzťah až po dlhšej dobe. Až vtedy vznikne dôvera a všetko, na čom sa dá stavať.