Ak ste práve v období prechodu, k menopauze sa nestavajte odmietavo, ale prijmite ju ako súčasť života, ako začiatok novej životnej etapy. Hlavnou príčinou tohto obdobia je výrazný pokles hormónov estrogénu a progesterónu v ženskom tele. Tieto zmeny sa dejú u väčšiny žien medzi 45. a 55. rokom života. V tomto období sú ženy náchylnejšie na ochorenie osteoporózu (rednutie kostí), pretože im chýba estrogén, ktorý sa zapája do vstrebávania vápnika. Preto by svoj jedálny lístok mali preventívne obohatiť o potraviny bohaté na vápnik.
Obohaťte si jedálny lístok
Sójové výrobky (sójové mäso, mlieko, tofu, tempeh) a ľanové semienka obsahujú účinné látky fytoestrogény s podobným efektom ako estrogén, preto by ste si ich mali do jedálneho lístka zaraďovať čo najčastejšie. Pomôžu vám aj cvikla a cesnak, ktoré povzbudzujú funkciu žliaz s vnútornou sekréciou a priaznivo ovplyvňujú návaly v prechode. Prírodné biele jogurty zlepšujú využitie vápnika a tiež uľahčujú príjem rastlinného estrogénu. Mliečne jedlá a ryby pomáhajú predchádzať vzniku osteoporózy. Zredukujte spotrebu kávy, ktorá môže vyvolať návaly horúčavy.
Športujte a saunujte sa
Snažte sa pravidelne športovať (vyberajte si potopudné vytrvalostné športy – behanie, bicyklovanie) a navštevovať saunu. Keď budú pri športovaní alebo v saune vaša telesná teplota aj potenie pravidelne stúpať, vaše regulačné centrum teploty bude v poriadku a vyhnete sa tým nečakaným návalom horúčavy a silnému poteniu.
NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY
- nepravidelný menštruačný cyklus
- poruchy spánku, nočné potenie
- zmeny nálady, nervozita, podráždenosť
- bolesti hlavy, migrény
- návaly horúčavy počas dňa so silným potením
- znížené libido