Vedci zistili, že jeden z faktorov, ktorý môže rozhodnúť o tom, akého veku sa dožijeme, je aj naša práca. Mnohí si ju dnes hľadajú s presvedčením, že každý z nás prišiel na tento svet s nejakým poslaním, len ho musíme nájsť. Viete, aké je to vaše? Životné poslanie by vraj malo spĺňať tieto štyri kritériá: je to niečo, čo radi robíte, je to prospešné pre druhých, môžu vám za to platiť a ste v tom naozaj dobrí.
KTO SOM A ČO CHCEM?
Sú ľudia, ktorí už od detstva vedia, že budú lekármi, učiteľmi, vedcami. A potom sú takí, ktorí v tom tápu. V skutočnosti málokto vie, čo túži robiť, v čase keď sa máme rozhodovať o tom, akú školu si vyberieme. Potom sa dostávame do situácie, že roky sedíme v práci, ktorá nás nielenže nebaví, ale nás priam ubíja. Aj by sme ju zmenili. Lenže, čo keď máme štyridsať a stále netušíme, aká práca je pre nás tá pravá?
Odborníci radia, že keď neviete, čo by ste chceli robiť, sústreďte sa na to, kým ste. Položte si otázky: Kto som? Čo v živote chcem? Čo mi robí dobre? Čo ma teší? Čo ma, naopak, desí? A odpovedzte na ne čo najúprimnejšie a čo najobšírnejšie. Klaďte si tie otázky a dávajte na ne odpovede až dovtedy, kým ich úplne vyčerpáte. Najlepšie je, keď to robíte písomnou formou. Položte si jednu otázku a napíšte úplne všetky odpovede, ktoré vám automaticky napadajú bez toho, aby ste nad nimi premýšľali. Aj tie, pri ktorých sa na prvý pohľad zdá, že s témou nijako nesúvisia. Skrátka, píšte na papier všetko, čo sa objaví v hlave. Budete prekvapení, čo sa o sebe dozviete. A potom z toho možno poskladáte víziu nejakej práce či činnosti, ktorá by vás mohla baviť.
ČO VÁS DNES POTEŠILO
Druhá možnosť ako postupovať je, že každý deň si napíšete do denníka jednu až tri veci, ktoré vám priniesli radosť. Keď to budete robiť mesiac, potom si zápisky prečítajte a hľadajte medzi nimi styčné body. Napríklad keď zistíte, že najviac zápiskov sa týka detí, možno by ste sa mohli poobzerať po práci, ktorá prináša interakcie s deťmi – učiteľka v škole alebo v škôlke, trénerka v športovej škole, vychovávateľka, ale možno aj detská lekárka či logopedička. Prípadne môžete mať cukráreň zameranú na rodiny s deťmi. Všetko závisí od toho, čo okrem detí vás ešte fascinuje a prináša vám radosť.
Keď chcete zistiť, ktorá práca by bola pre vás tá pravá, neponáhľajte sa, ale berte to ako hru, kde musíte prejsť viacerými úrovňami, kým sa dostanete do cieľa. A predovšetkým si stále opakujte, že sa len hráte a preto strach z neúspechu naozaj nie je namieste.
V čase, keď si hľadáte svoju vysnívanú prácu a nové miesto v živote, určite sa vyhnite negativistom, ktorí vás zahrnú nevyžiadanými radami a budú vám vysvetľovať, ako sa nedá dosiahnuť to, čo chcete. Namiesto nich sa obklopte ľuďmi, ktorí vám dôverujú, držia vám palce a budú vás povzbudzovať na vašej ceste za šťastím.