Slimáčik, máčik, vystrč rožky… Je málo pravdepodobné, že klientky vybraných kozmetických salónov v Thajsku, Veľkej Británii, Amerike, Španielsku, Chile či Kórei si recitujú podobnú básničku, isté však je, že si dobrovoľne nechávajú obkladať tvár aj vlasy slimákmi.
Na skrášľujúce účinky slimačieho slizu sa pravidelne spoliehajú aj hollywoodske celebrity, žiarivú pleť si takto udržiava bývalá manželka Toma Cruisa, Katie Holmesová a vlasovou slimačou kozmetikou svoju korunu krásy rozmaznáva kontroverzná hviezda internetu Kim Kardashian.
Myšlienka využívať slimačí sliz nie je žiadnou novinkou, túto metódu liečenia zapálenej pokožky a hojenia rán propagoval Hippokrates, priekopník vedeckého prístupu k medicíne. Poznali ho aj ľudoví liečitelia v južnom Taliansku, kde pomocou slimačieho slizu potláčali rast bradavíc, natierali ním vyrážky a vriedky.
Slávu slizu v súčasnosti oživili pracovníci slimačích fariem, odkiaľ slimáky expedujú do luxusných reštaurácií. Všimli si, že ranky na rukách sa im rýchlejšie a lepšie zahojili po tom, čo sa dostali do kontaktu so slimačím slizom. A navyše, ich pokožka zostala jemnejšia a sviežejšia. Odtiaľ bol už len krok k tomu, aby sa slimáky dostali do salónov krásy.
NA TVÁR AJ NA VLASY
Podľa výsledkov štúdií, ktoré si nechali vypracovať kozmetické firmy, slimačí sliz zjemňuje pokožku vďaka svojim mierne pílingovým účinkom. Môže za ne kyselina glykolová, ktorá urýchľuje prirodzené uvoľňovanie odumretých vrstiev kožných buniek, čím pokožku omladzuje a regeneruje. Slimačí sliz obsahuje tiež bielkoviny, antioxidanty, stopové množstvá vitamínov a minerálov, upokojujúci alantoín a nenahraditeľnú kyselinu hyalurónovú. Vďaka týmto zložkám dokáže podporovať tvorbu kolagénu, účinne hydratuje pleť, pôsobí antibakteriálne, takže urýchľuje hojenie drobných raniek. Známe sú aj výsledky z použitia slimačieho slizu pri liečení popálenín a zmiernení bolesti.
Mnohí vlasoví stylisti a kaderníci ospevujú mimoriadne účinky slizu na vlasy. Okrem toho, že slimačie prípravky ich spevňujú a chránia pred štiepením, sú účinnou hydratáciou najmä pre prirodzené kučery, ktoré udržiavajú pružné, jemné, lesklé a chránia pred skrepovatením. Slimačí sliz pozitívne pôsobí na pokožku hlavy, vyživuje ju a upokojuje, čím minimalizuje vypadávanie vlasov.
ODOBRENIE OD VEDCOV ZATIAĽ CHÝBA
Hoci účinky slimačieho slizu nie sú potvrdené dlhodobými vedeckými štúdiami, zástancovia takejto prírodnej kozmetiky tvrdia, že zaberá na:
- akné – tlmí zápalové ložiská, sťahuje póry, zmierňuje začervenanie pokožky a redukuje vznik jazvičiek
- vrásky – zjemňuje ich, hydratuje, rozjasňuje a udržiava pružnosť pokožky, podporuje tvorbu kolagénu
- jazvy – zmäkčuje pokožku, zmierňuje vzhľad zhrubnutých okrajov jaziev
- pigmentové škvrny – redukuje ich vznik a má bieliace účinky
- rosaceu (ružienku) – zmierňuje začervenanie a zhrubnutie postihnutých častí pokožky
- ekzémy, zapareniny – hydratuje vysušenú pokožku, zmierňuje svrbenie a zároveň pôsobí hojivo
NAJSKÔR TEST, POTOM NAOSTRO
Na to, aby ste podstúpili skrášľovací či hojivý proces so slimačím slizom, nemusíte pátrať po salóne krásy, výrobcovia kozmetiky ponúkajú množstvo produktov obsahujúcich sliz a objednať si ich môžete aj u nás. Tie drahšie sú zárukou, že skutočne obsahujú vyššie percento účinnej látky, lacnejšie radšej nekupujte.
Hydratačné, výživné a BB krémy na tvár, masky, vlasové zábaly aj šampóny so slimačím slizom majú ľahkú, väčšinou gélovú konzistenciu, ľahko sa nanášajú aj vstrebávajú a sú vhodné na všetky typy pokožky. Treba akurát dodať, že množstvo týchto výrobkov pochádza z Ázie. Liečivý či estetický efekt nečakajte hneď, výrobcovia tvrdia, že pozitívne výsledky spozorujete za dva až štyri týždne. Pre istotu prípravok najskôr naneste na kúsok pokožky na zápästí a sledujte, či sa do druhého dňa neobjaví začervenanie či vyrážky.