Kedy začať? Platí, že čím skôr, tým lepšie. Plánovanie finančnej budúcnosti dieťaťa by sa malo začať už od kolísky. Dôležité je začať myslieť na ňu dostatočne skoro a nepodliehať falošnému dojmu, že na sporenie je ešte dostatok času. Je nepochybne vhodné sporiť vášmu potomkovi peniaze po menších sumách a dlhodobo, ako neskôr zháňať potrebnú vyššiu sumu naraz. Kým sa dieťa postaví na vlastné nohy, trvá to niekoľko desiatok rokov. Než sa tak stane, nazbiera sa mu základný kapitál, ktorý mu môže pomôcť – či už pri prvom bývaní, alebo pri financovaní kvalitného štúdia. K dispozícii máte viacero typov finančných produktov, treba si vedieť vybrať ten správny. Začína sa to klasickou detskou vkladnou knižkou a končí dlhodobými investičnými programami.
Rôznorodé produkty
Najmenej vhodnou formou sporenia pre deti je odkladanie finančnej hotovosti doma, ako aj bankové produkty cez bežný účet, vkladnú knižku či termínovaný vklad, ktoré takmer nič nevynášajú. Rodičia, ktorí chcú pomôcť dieťaťu zabezpečiť ľahší štart do života, štúdium na vysokej škole, svadbu, samostatné bývanie, môžu investovať priamo do podielových fondov, kde sa dá získať vyšší výnos. Z dlhodobého hľadiska zarábajú viac ako bankové vklady a náklady bývajú nižšie ako pri investovaní cez poistenie.
Voľba formy sporenia je, samozrejme, individuálna a závisí od viacerých faktorov, akými sú napríklad dĺžka sporenia, jeho účel a predpokladaná konečná nasporená suma. Osobitnou kapitolou je aj prístup rodičov k riziku, ktoré býva s niektorými finančnými investíciami spojené. Najdôležitejšia je pravidelnosť pri sporení, nehľadiac na jej formu. Ide tu o istú finančnú disciplinovanosť, kde sa sporenie stane automatickou súčasťou rodinného mesačného rozpočtu.
Otázkou je, na koho meno sporenie založiť. Ak na meno dieťaťa, tak pri takto uzatvorenom sporení ním disponuje do zavŕšenia jeho plnoletosti rodič a po ňom sa bezvýhradným majiteľom nasporených prostriedkov stáva dieťa, pričom rodič stráca právo úsporami ďalej disponovať.
Náš tip:
Trvalý príkaz
Aby ste predišli tomu, že sporíte iba vtedy, keď vám na konci mesiaca do ďalšej výplaty zostanú nejaké voľné prostriedky, je ideálne si na účte nastaviť trvalý príkaz so splatnosťou po termíne výplaty.
Kombinovanie
Pri sporení pre deti, rovnako ako pri iných investíciách a pravidelnom sporení platí, že je vhodné diverzifikovať. Inými slovami, celú investíciu rozdeliť medzi väčší počet menších investícií, čím sa zníži angažovanosť a riziko plynúce z jednej jedinej konkrétnej investície. Kombinácia viacerých produktov umožní, aby ste vy ako rodičia v prípade nečakaných udalostí a výdavkov nemuseli siahať na úspory, ktoré sú viazané a zhodnocované počas dlhšieho obdobia.
Detská vkladná knižka
Jej hlavnou prednosťou je, že je to produkt ľahko zrozumiteľný každému. Obľúbenosť detskej vkladnej knižky súvisí aj s tým, že jej súčasťou je aj poistenie v prípade úmrtia rodiča v dôsledku úrazu, ako aj s tým, že obsahuje prehľadný zápis informácií o úsporách pre dieťa a má fyzickú podobu. Vkladnú knižku môžete dieťaťu založiť už pri jeho narodení, na jej založenie stačí v banke iba jeho rodný list a doklad totožnosti rodiča. Nevýhodou vkladných knižiek je ich nízke úročenie. So zvyšujúcim sa vekom dieťaťa záujem o sporenie na vkladnú knižku klesá.
Stavebné sporenie
Rodičia sa viac zaujímajú o sporenie na bývanie, pretože si uvedomujú finančnú náročnosť zabezpečenia bývania. Je to správny krok, lebo takýmto spôsobom môžu znížiť dieťaťu náklady na budúcu hypotéku.
Stavebné sporenie sa dá dieťaťu uzatvoriť už pri jeho narodení, zvyčajne ho však rodičia uzatvárajú, keď má ich dieťa priemerne štyri a pol roka. Je to celkom iste výhodná investícia do budúcnosti vášho potomka, za čo sa vám pri riešení vlastného bývania celkom iste raz poďakuje. Stavebné sporenie je produkt podporovaný štátom, získate tu štátnu prémiu. Ďalšou výhodou tejto formy sporenia je, že po dosiahnutí plnoletosti vaše dieťa získa výhodný stavebný úver.