Trstinový cukor
Vyrába sa z cukrovej trstiny. Trstinový cukor je zdravší variant v porovnaní s bielym cukrom, ale energetická hodnota a pomer sacharidov v oboch cukroch sú približne rovnaké. Je však výživnejší a ľahšie stráviteľný, pretože v porovnaní s repným má vyšší obsah jednoduchých ovocných cukrov, glukózy a fruktózy. Telu dodáva aj potrebné minerály, ako napríklad železo a vápnik. Hoci je zdravší ako biely cukor, pre diabetikov je stále nevhodný pre svoj privysoký glykemický index 70. Pri kúpe si treba dávať pozor, pretože často býva hnedý cukor iba obyčajný biely rafinovaný cukor, len navyše prifarbený karamelom.
Agáva
Je mexická pichľavá rastlina, z ktorej sa berie šťava ako zdravšie sladidlo. Jeho glykemický index je 27, a je preto aj vhodným sladidlom pre diabetikov. Obsahuje inulín, stopové množstvá minerálov a hlavne veľa železa. Vďaka fruktóze je sladší ako repný cukor, preto rovnakú sladkosť pokrmov dosiahneme s menej kalóriami. Problémom je, že hlavná časť tohto sirupu je tvorená fruktózou – až 85 %, čo je oveľa väčšie množstvo ako obsahuje klasický cukor.
Javorový sirup
Je prírodné sladidlo získavané najčastejšie z miazgy javora cukrového. Z kvalitatívneho hľadiska sa javorový sirup označuje písmenami A, B, C, D (A – najlepšia kvalita, vhodný na priame jedenie, D – najhoršia kvalita, C – slúži na bežné použitie). Problémom je, že riedky sirup rýchlo skysne, ak je zas, naopak, príliš hustý, začnú sa tvoriť cukrové kryštáliky a tiež sa môže začať kaziť. Javorový sirup síce obsahuje množstvo rozličných živín, ako vitamíny B, vápnik, železo a stopové množstvo ďalších minerálnych látok, no jeho vysoký GI 54 – 90 je prakticky rovnaký ako v prípade bieleho cukru. Preto pre diabetikov nie je vhodný.
Brezový cukor Xylitol
Brezový cukor je možné získavať z brezy, ale na komerčné účely sa používa skôr vyrobený z kukuričných klasov, keďže je to ekologickejšie a finančne menej náročné. Pre nízky glykemický index je vhodný pre diabetikov. Pre svoju mierne chladivú chuť a preventívne účinky voči zubnému kazu je často používaný pri výrobe žuvačiek.
Čakankový sirup
Vyrába sa patentovanou technológiou z extraktu čakanky. Sirup z čakanky vyniká mimoriadne vysokým obsahom prospešnej vlákniny inulínu (až 71 %), čo je látka, ktorá podporuje zdravú črevnú mikroflóru, a tým aj správnu činnosť čriev. Má veľmi nízky glykemický index <5, je teda vhodný aj pre diabetikov. Neobsahuje lepok, laktózu, konzervačné látky. Obsahuje len 5 % cukru a má menej kalórií v porovnaní s inými prírodnými sladidlami. Pre vysoký obsah vlákniny treba dávať pozor na jeho nadmernú konzumáciu. Má podobnú konzistenciu ako med, dá sa využiť v studenej aj teplej kuchyni.
Ryžový sirup
Je významným zdrojom bielkovín, aminokyselín, vitamínov skupiny B a minerálnych látok. Odporúčaná dávka ryžového sirupu je 1 čajová lyžička a to 2-krát do týždňa. Ryžový sirup je síce zdravšie sladidlo ako napríklad biely cukor, ale je to stále iba sacharidový základ, ktorý má vyššiu energetickú hodnotu, ktorú musíte niekde spáliť, preto nie je vhodný pre diabetikov a pri chudnutí.
Med
Až do 17. storočia bol hlavným sladidlom. Med je prírodná sladká látka, je zásobárňou organických kyselín, aminokyselín, enzýmov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov, antioxidantov. Pre glykemický index 90 by denný príjem ale nemal prekračovať viac ako jednu čajovú lyžičku (asi 20 g fruktózy), pretože podiel voľnej fruktózy v mede je značne vysoký. Diabetici by sa mu mali radšej vyhnúť. Med treba pozorne kupovať od renomovaných a dôveryhodných výrobcov, lebo aj med môže byť umelo vyrobený, napríklad z fruktózy a glukózy. Každý dobrý a kvalitný med po určitej dobe kryštalizuje, mení sa tým len jeho konzistencia, v žiadnom prípade kvalita.
Kukuričný sirup
Získava sa pôsobením enzýmov na kukuričné zrná, ktoré štiepia zložité sacharidy na glukózu a fruktózu. Obsahuje až 50 – 52 % glukózy a 42 % fruktózy, teda jednoduché cukry, ktoré rýchlo ovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Glykemický index je až 75!
Datľový sirup
Je veľkým konkurentom medu, jeho využitie je veľmi podobné. Vyrába sa z vyzretých datlí a vody bez pridania cukru. Má prirodzene sladkú ovocnú chuť a sirupovú konzistenciu. Vďaka datliam je bohatý na draslík, železo, vápnik, meď, mangán, horčík a fosfor. Z vitamínov sú zastúpené vitamíny skupiny B, vitamín A, C a D. Môže byť prospešný pri liečbe rôznych infekcií a zápalových ochorení.
Stévia
Rastlinku je možné pestovať aj v našich podmienkach a používať ju do šalátov či na sladenie vývaru, no na bežné sladenie je potrebné extrahovať tzv. steviol glykozidy. Extrakty stévie majú približne 200 až 300-násobný sladivý efekt v porovnaní s cukrom. Naše telo nedokáže túto bylinu stráviť, čo znamená, že sa z čreva vôbec nevstrebáva a nezaťažuje nás žiadnymi kalóriami. Keďže má glykemický index 0, nezvyšuje hladinu krvného cukru. Na trhu sa vyskytuje najmä v podobe prášku, kvapiek, sušených listov, ale hlavne tabliet. Ak kupujeme stéviu v obchodoch, treba dôkladne čítať zloženie, môže ísť o vysoko priemyselne upravovaný produkt s aditívami.
Vyrába sa z kokosovej palmy prírodnou cestou, to znamená, že sa nerafinuje, nefiltruje a neobsahuje konzervačné látky. Má nízky glykemický index. V porovnaní s bielym cukrom má 16-násobne viac draslíka, 30-násobne viac fosforu a 10-násobne viac zinku. Obsahuje vitamíny skupiny B, ako aj vitamín C, minerály. Tvorí ho až v 80 % sacharóza, ktorú obsahuje aj biely rafinovaný cukor. Aj množstvo kalórií majú takmer rovnaké.