Zlatý retriever Monty je nepokojný, lebo čosi je dnes iné ako zvyčajne. Pobehuje po dome a nastražuje uši. Z diaľky počuje šramot, ako keby niekto plechom obrusoval obrubník. To musí byť jeho pán Samko! Čudné: bežne sa chlapec rúti zo školy domov s vetrom opreteky. Teraz však jeho bicykel napreduje slimačím tempom a nezvyčajne hrkoce. Kým sa Samko priblíži k domu, Montyho ňufák zasiahne nepredstaviteľné množstvo čuchových vnemov. Jeho pán je unavený a necíti sa dobre. Určité pachové látky vylučujú ľudia iba v stresových situáciách. Chlapec vojde do domu a nervózne hodí svoj ruksak do kúta. Je tam ešte niečo – Monty zmraští nos. Pach gumy a mazacieho oleja zmiešaný s niečím, čo pozná z hrabania v zemi. Samkove nohavice sú roztrhnuté. Zavetrí nepatrné zášklby v chlapcovom kolene. Poranil sa? Zatiaľ čo sa Monty odoberie na svoj pelech, Samko premýšľa, ako to všetko povie mame: najskôr päťka z matiky a potom pád z totálne zničeného bicykla. Nepodarený deň!

 

Psy sa vedia usmievať

Naši chlpatí miláčikovia vďaka geniálnym zmyslom presne vedia, keď nie sme vo svojej koži. Psy dokážu lokalizovať zvuky desaťkrát presnejšie ako človek a vnímajú ich do frekvencie 40 000 hertzov – ľudský sluch končí pri výške 20 000 hertzov. Preto nepočujeme ani veľmi vysoký tón psej píšťalky. Desať percent psieho mozgu sa zaoberá prevažne spracovávaním čuchových podnetov – vďaka nim dokážu títo chlpáči človeka diagnostikovať lepšie ako lekár. Rozpoznajú poruchy prúdenia krvi v mozgu, ktoré by mohli viesť k epileptickému záchvatu, alebo upozornia svojho majiteľa na blížiaci sa hypoglykemický šok. Dokážu identifikovať dokonca rakovinové bunky, ktoré neodhalilo ani lekárske vyšetrenie! Psí ňufák má až 220 miliónov čuchových receptorov (ľudia ich majú len 5 miliónov), takže mu neunikne nijaká molekula. Na klinike v kalifornskom San Anselme dokázali, že skupina piatich skúšobných psov bola schopná vyňuchať rakovinu pľúc a prsníkov z dychu pacientov. Uskutočnili 12-tisíc pokusov a zvieratá sa nepomýlili v 90 % prípadov. Niektoré psie plemená majú vrodený silný senzor pre zemetrasenia, ktoré vycítia niekoľko hodín vopred. Okrem toho si psy vedia bleskovo osvojiť nové fígle. Ak pes podíde k človeku, ktorému dôveruje, mierne vycerí zuby a zvraští ňufák – usmieva sa. To si odpozeral od ľudí. „V napodobňovaní správania ľudí nemajú psy konkurenciu,“ potvrdzuje britská výskumníčka Juliane Kaminski z Univerzity v Portsmouthe. Aj rôzne varianty štekotu – u bulteriéra ich vedci napočítali dvanásť – sa mohli vyvinúť len vďaka tomu, že si psy uvedomili, že ľudia sa navzájom dorozumievajú rozličnými zvukmi.

Kto nevonia mačkám?

Aj mačky vnímajú signály, ktoré ľudia nie sú schopní zachytiť. Keď nám mačka vyskočí na kolená, zmyslovými receptormi na predných labkách rozpozná najskôr neistotu v reči nášho tela. Potom z dotykov rúk vycíti naše vnútorné napätie, telesnú teplotu aj vyváženosť pohybov a vytvorí si tak náš psychologický profil. Ňufák mačky je rovnako spoľahlivý ako detektor lži – rozozná ním aj to, či má človek dobré, alebo zlé úmysly. Vysoká hladina testosterónu prezrádza agresívnejšieho človeka, mení pach tela a vyvoláva nepatrné svalové vibrácie, ktoré mačky registrujú. Ak im niekto nevonia, tak ho ignorujú, nech sa im akokoľvek zalieča. V jednom americkom domove dôchodcov sa po chodbách potuluje kocúr Oscar. Zakaždým, keď sa usadí na posteli ťažko chorého pacienta, dotyčný v priebehu nasledujúcich štyroch hodín zomrie. Zviera vycíti blížiaci sa koniec spoľahlivejšie ako lekár. „Pravdepodobne vníma zvláštne biochemické signály, ktoré vysielajú len zomierajúci ľudia,“ vraví profesorka medicíny Joan Teno. Obyvatelia domova Oscarovu schopnosť vítajú, pretože vďaka nemu vedia, kedy nadišiel čas na rozlúčku s blízkym človekom. Veria, že Oscar pomáha dušiam v prechode na onen svet.

Šiesty zmysel?

Každý zrejme pozná príbehy psov a mačiek, ktoré si desiatky kilometrov v neznámom teréne našli cestu domov. Senzomotorika zvierat, napríklad schopnosť mačiek orientovať sa podľa magnetického poľa Zeme, je skutočne prekvapujúca. Nepochopiteľné sú prípady dlhodobo postihnutých pacientov Alzheimerovou chorobou, ktorí odrazu zanietene hladkajú psy, mačky alebo zajace a nežne sa im prihovárajú. „Zdá sa, že ide o psychickú spätnú väzbu, ktorú sa zatiaľ nikomu nepodarilo zmerať,“ uvádza americký psychiater Christian Antonioli. „Zvieratá dokážu veľmi ustráchaným a uzavretým ľuďom sprostredkovať pocit bezpečia.“ Mnohí jazdci sú presvedčení, že kôň reaguje na ich myšlienky a mimovoľne vie, kedy má pridať do cvalu. „Ľudia už pochovali svoju intuíciu a napojenie na zvláštne neviditeľné polia, ktoré poskytujú množstvo vnemov a informácií, zvieratá však nie. Ich svet nepozostáva len z piatich zmyslov,“ vysvetľuje tento fenomén anglický biológ Rupert Sheldrake. Verí, že raz vďaka schopnostiam zvierat objavíme naše vlastné schopnosti, o ktorých sme si mysleli, že sú navždy stratené.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.