Pojem small talk k nám dorazil koncom minulého storočia z Ameriky. Toto slovné spojenie môžeme preložiť ako zdvorilostnú, nezáväznú konverzáciu o bežných témach, ktorú vedieme s menej známymi kolegami, susedmi, šéfom, ale aj s úplne neznámymi na večierku, obchodnom stretnutí a podobne. Small talk odstraňuje bariéry medzi ľuďmi a obľúbený je najmä v Anglicku, kde ho používajú nielen pri zoznámení a nadviazaní prvotného kontaktu, ale aj medzi priateľmi.

Keď zvládnete umenie small talku, kandidujete na príjemného, priateľského, komunikatívneho spoločníka, s ktorým sa dá nenútene konverzovať na rôzne témy. Nemusíte mať potom obavy vyraziť si do spoločnosti, kde nikoho nepoznáte. Nemusíte prepadať sociálnej fóbii a úzkosti z toho, že sa ocitnete v miestnosti preplnenej ľuďmi a pritom sa budete cítiť tak veľmi osamelo.

 

NEZÁVÄZNÝ ROZHOVOR

Napriek tomu, že ide o nezáväzný rozhovor medzi ľuďmi, ktorí sa už možno nikdy v živote nestretnú, small talk má svoje overené pravidlá:

  1. Hádam najdôležitejším je výber témy small talku. Existujú tri kategórie: vhodné, rizikové, zakázané.

 

  1. Dôležité je, aby ste pri rozprávaní nezachádzali do podrobností, možno sa vám to zdá plytké a povrchné, ale small talk má byť taký. Neposkytuje ani priestor ani čas na filozofovanie a rozsiahle úvahy, ktoré spoločníka väčšinou nudia alebo pri ktorých hrozia konflikty a nepochopenie. Small talk pri pracovných stretnutiach slúži na získanie čo najväčšieho počtu nových kontaktov a výmenu vizitiek.

 

  1. Stále myslite na to, že small talk nie je monológom, ale dialógom, takže keď položíte otázku, doprajte spoločníkovi čas, aby na ňu odpovedal. Spoločenským faux pas je tiež prerušovanie a skákanie do reči.

  1. Keď natrafíte na nudného človeka, ktorý navyše ignoruje zásady small talku, zachovajte dekórum. Po chvíľke zdvorilého počúvania sa ospravedlňte a presuňte sa ďalej. Medzi overené únikové frázy patrí: Ospravedlňuje sa, že musím prerušiť našu príjemnú debatu, ale tam vidím kolegu, s ktorým potrebujem prebrať isté záležitosti. Prípadne – Je mi ľúto, že nemôžem zotrvať vo vašej milej spoločnosti, ale musím sa chvíľu venovať obchodnému partnerovi.

 

  1. Zanechať mimoriadny dojem môžete aj v prípade, že vám pripadla úloha toho, kto vzájomne predstavuje a zoznamuje prítomných. Okrem mena, o každom povedzte nejakú milú, neškodnú drobnosť s informačnou hodnotou, napríklad: toto je náš expert na knižné novinky, na technické vychytávky, na najlepšiu kávu v okolí, prípade, toto je Natália a venuje sa výtvarnému umeniu. Ľudia okrem vášho šarmu ocenia aj to, že ste im poskytli tému na nezáväznú konverzáciu.

 

  1. Ešte stále si neveríte a v umení small talku sa považujete za začiatočníka? Nevadí. Môžete sa v predstihu pripraviť a z domu odchádzať s dvomi, tromi témami, ktoré sa dajú rozvinúť do nezáväznej a príjemnej komunikácie.

 

  1. Spoločenské stretnutia sú príležitosťou, kde sa podáva alkohol. Keď vám záleží na tom, aby ste zanechali príjemný dojem a nechcete sa ráno zobudiť s nepríjemným tušením, že ste večer povedali viac, ako sa patrí, popíjajte minerálku, prípadne si doprajte maximálne dva poháre vína.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.