Sebavedomie, čiže uvedomovanie si vlastnej hodnoty, nemáme vrodené, vrodené sú len vlastnosti a povaha. Na svet prichádzame ako nepopísaný list papiera a v tomto duchu aj sebavedomie formujú okolnosti, v ktorých vyrastáme a ľudia z nášho okolia. Podporiť, ale aj potlačiť naše sebavedomie môže v prvých rokoch života najmä rodičovská výchova a tiež škola. Našťastie, dá sa s tým pracovať, a to aj v dospelosti. Predovšetkým tak, že si uvedomíme svoje negatívne a pozitívne vlastnosti, spoznáme samých seba, rozmýšľame nad sebou. Treba si nezaujato definovať, v čom spočívajú naše silné stránky, kde máme rezervy a tiež zmieriť sa s tým, s čím jednoducho nepohneme.

Základ sebavedomia je, aby sa človek prijímal taký, aký skutočne je. Tragédiou nie je vrodená pohodlnosť, roztržitosť, nedôverčivosť či introvertnosť, ale to, keď sa nasilu snažíme urobiť zo seba človeka dynamického, za každých okolností dokonalého a nekonečne extrovertného. Naše sebavedomie môže oslabovať najmä to, keď sa snažíme vždy vyhovieť svojmu okoliu na úkor seba.

KOMPLEXY SÚ AKO ČERVOTOČE

Základy nášho sebavedomia budujú rodičia. Keď podporujú a vyzdvihujú  silné stránky dieťaťa, ale zároveň ho nestavajú na piedestál, nad všetkých a nad všetko, je vysoká pravdepodobnosť, že z neho vyrastie vyrovnaná osobnosť. Aj tu platí pravidlo zlatej strednej cesty, pretože prehnané sebavedomie sa za určitých okolností môže zmeniť na zbraň namierenú proti sebe.

Vysoké, nízke či zdravé sebavedomie sa najviac prejavuje v kontakte s inými ľuďmi. Spôsob, akým podáme ruku, či vydržíme očný kontakt, či sme uvoľnení, či nás nezloží každá kritika… to všetko sú veci, ktoré o nás mnohé prezradia. Keď v detstve a počas puberty zažívame veľa negatívnych okolností, keď nás okolie len kritizuje a nadáva nám, keď nám dávajú najavo, že nič nevieme a nikdy z nás nič nebude, môže sa to prejaviť v podobe komplexu menejcennosti. Taký človek môže byť presvedčený o svojej totálnej neschopnosti v pracovnom aj osobnom živote, hoci jeho kolegovia či priatelia ho tak vôbec nevnímajú.

 

Riešenie?

Postavte sa proti tejto situácii, keď to nedokážete sami, tak vyhľadajte pomoc psychológa. Rozhodne však s tým treba pracovať, najhoršia je nečinnosť a utápanie sa v nešťastí…

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.