Migréna môže v tele spôsobovať rôzne zdravotné problémy a môže tiež prispieť k ischemickej cievnej mozgovej príhode (ľudovo mŕtvici). Ak by bola migréna dlhodobá, neliečená a nekontrolovaná, tak tieto bolestivé ataky na cievy môžu určite spôsobiť aj vážnejšie poškodenia mozgu a jedným z tohto by mohlo byť aj prasknutie či upchanie ciev. To ale záleží od mnohých faktorov, napríklad v akom celkovom zdravotnom stave je pacient, či má aterosklerózu, vysoký krvný tlak alebo iné pridružené ťažkosti. Nedá sa povedať, že po tretej migréne budete mať mŕtvicu, toto určite neplatí, ale sú tam mnohé faktory, ktoré sa vám sčítavajú a môžu zvyšovať riziko rôznych problémov.
Keďže sa migréna prejavuje úpornou bolesťou hlavy rovnako ako aj mŕtvica, treba vedieť rozlíšiť, kedy bolesť hlavy nie je len migrénou a kedy okamžite volať sanitku. Mŕtvicová bolesť je kratšia a hneď pociťujete následky nedokrvenia mozgu, teda ovisne vám kútik úst alebo jedno oko, máte problémy s polovicou tela alebo iné typické príznaky pre mŕtvicu.
Migrenózna bolesť hlavy je taká úporná, že každý pri nej vyhľadá lekára, nenecháte to len tak. To nie je bolesť hlavy, akú pociťujeme v piatok večer, pretože už sme unavení z celého týždňa. Toto je stav, keď už len myšlienka na to, že sa máte postaviť, je zlá.
Keď je migréna veľmi silná, lekár môže pacientovi predpísať tzv. triptány. Sú to špecifické lieky na migrénu, ktoré pôsobia v centrálnom nervovom systéme, pričom sťahujú roztiahnuté cievy, čiže odstraňujú priamo príčinu migrény. Pri migréne sa totiž rozťahujú cievy v mozgu a nastáva opuch, čo vyvoláva neznesiteľnú bolesť. Keď niekto trpí ľahšími formami migrény, vystačí si aj s voľnopredajnými liekmi proti bolesti, ktoré obsahujú ako účinnú látku ibuprofen alebo kyselinu acetylsalicylovú, prípadne ich kombináciu.
Migréna v číslach
- Migréna postihuje 12 % populácie, 3x častejšie ženy ako mužov (zrejme v dôsledku hormonálnych vplyvov).
- V 90 % prípadov ide o dedičné ochorenie.
- Migréna môže trvať až 72 hodín.
- Na milión obyvateľov sveta pripadne každý deň 3000 migrenóznych záchvatov.
- Je to 3. najčastejšie ochorenie na svete.
- Migréna sa obyčajne prejavuje 4 príznakmi: bolesť hlavy (silná, pulzujúca, väčšinou jednostranná), nevoľnosť, citlivosť na svetlo a citlivosť na hluk.
Najčastejšie spúšťače
Emocionálne – stres, úzkosť.
Fyzické – príliš veľa alebo, naopak, príliš málo spánku, menštruácia.
Strava – slané jedlá, polotovary plné prídavných látok a umelých prísad, zrejúce syry, čokoláda a kakao, cukor, červené víno a alkohol vo všeobecnosti, kofeínové nápoje. Pozor na nepravidelné jedenie a hlad.
Environmentálne – blikajúce osvetlenie, silné pachy, hluk, zmena tlaku vzduchu.
Lieky – hormonálna antikoncepcia, nitroglycerín (používa sa na liečbu ochorení srdca a ciev).
Čo pomôže pri bolesti hlavy
- ČISTÁ VODA – keď tkanivá nie sú hydratované, môže sa to prejaviť aj bolesťami hlavy. Voda nielenže predchádza bolestiam, ale ich aj zmierňuje.
- ZÁZVOR – žuvanie surového zázvoru zmierňuje bolesť.
- KÁVA – ak kofeín nepatrí k vaším spúšťačom migrény, skúste použiť šálku kávy na jej zmiernenie. Káva totiž môže mierne stiahnuť krvné cievy a tak znížiť bolesť.
- MANDLE A BANÁNY – obsahujú horčík, ktorý nás chráni pred bolesťami hlavy. Je aj ich výbornou prevenciou. Preto konzumujte potraviny bohaté na tento prvok – okrem mandlí a banánov sú to aj sušené marhule, ďatle, slivky, avokádo, strukoviny či kešu orechy.
- ČILI – mierne uvoľňuje cievy, znižuje tlak v prínosových dutinách a zmierňuje bolesti hlavy. Obsahuje tiež vitamín E, ktorý pozitívne pôsobí pri bolesti.
- BYLINY – pri bolestiach hlavy bylinkári odporúčajú najmä mätu piepornú, levanduľu, valeriánu a deväťsil lekársky.