Americkí vedci potvrdili, že už v 80. rokoch minulého storočia lekári diagnostikovali rakovinu hrubého čreva a konečníka aj vo vekovej skupine 20 až 39-ročných. Ibaže bolo to skôr raritné. No podľa najnovších výskumov, úmrtnosť na túto rakovinu u dospelých vo veku 20 až 54 rokov sa od roku 2004 do 2014 každý rok zvýšila o viac ako o jedno percento.
Keď lekári zaznamenali nárast pacientov v mladších vekových kategóriách, boli presvedčení, že je to pre lepšiu diagnostiku. A že teraz zachytávajú aj prípady, ktoré pred rokmi zachytiť ešte nedokázali. No dnes potvrdzujú, že keby za tým bola včasná prevencia a lepšia diagnostika, zrejme by ochorenie zachytili v skorších štádiách a nezvýšila by sa úmrtnosť. Keď sa totiž na rakovinu hrubého čreva a konečníka príde včas, úspešnosť liečby je až 90-percentná! No za posledné roky narastal nielen počet mladých pacientov, ale aj ich úmrtnosť na túto diagnózu. Práve na tento fakt upozorňujú lekári. Keďže stále máme predstavu, že rakovina hrubého čreva a konečníka sa týka najmä ľudí po päťdesiatke, mladí ľudia pri prvých príznakoch, ako je napríklad krvácanie z konečníka, nevyhľadajú lekára. A v prípade, že ho aj vyhľadajú, neraz ubehne veľa času, kým dostanú správnu diagnózu, pretože aj lekári váhajú s vyšetreniami, keďže ich pacient je podľa nich na túto rakovinu „príliš mladý“.
MÁTE TO V RODINE?
Nesmierne dôležitý je skríning, ktorý zachytí aj včasné štádiá ochorenia. Určite by ho nemali zanedbávať najmä ľudia, ktorí majú blízkeho príbuzného s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Skríning pozostáva z vyšetrenia stolice na tzv. skryté krvácanie, ktoré nevidíte voľným okom, tiež rektoskopie a kolonoskopie (vyšetrenie konečníka a esovitej časti hrubého čreva endoskopom, čiže optickým prístrojom).
PRÍZNAKY SA MÔŽU LÍŠIŤ
Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka často nebývajú výrazné ani trvalé, objavia sa, zase na chvíľu zmiznú a zdanlivo sa nám môžu javiť ako bezvýznamné. Niekedy ich môžeme úplne prehliadnuť alebo ich dávame do súvislosti napríklad so zlou stravou, stresom či hemoroidmi.
Sú naozaj rôzne, pretože závisia od veľkosti nádoru a jeho umiestnenia v hrubom čreve. Medzi najčastejšie patria: zmena pravidelnosti stolice, hnačka alebo zápcha (často ich striedanie), veľmi tmavé zafarbenie stolice, prítomnosť krvi v stolici, nebolestivé krvácanie z konečníka, svrbenie, podráždenie a opuch, pocit, že črevo sa úplne nevyprázdňuje, stolica odchádza v úzkom prúžku (tzv. ceruzkovitá stolica), tráviace problémy (nadúvanie, pocit plnosti, kŕče), časté, bolestivé uvoľňovanie vetrov, neúmyselná strata hmotnosti, nechuť do jedla, zvýšená únava.
Každé krvácanie z konečníka by malo byť vyšetrené lekárom, pretože to nemusí byť len zlatá žila.
Základom liečby je chirurgické odstránenie nádoru. Choroba sa môže krvnou a lymfatickou cestou rozšíriť do vzdialených orgánov, pričom rakovina hrubého čreva a konečníka najčastejšie metastázuje do pečene a pľúc. Práve zaisťovacia liečba po operácii nádoru má za cieľ zničiť milióny drobných nádorových buniek, ktoré cirkulujú v krvi, množia sa a môžu sa kdekoľvek usadiť a vytvoriť metastázy. Zaisťovacia liečba je väčšinou chemoterapia alebo rádioterapia.
Ochorenie v číslach
- Ročne je na Slovensku diagnostikovaných okolo 5000 nových prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka
- Zároveň na túto diagnózu každý rok u nás zomrie asi 1800 pacientov.
- V súčasnosti máme vyše 25-tisíc pacientov, mužov aj žien, ktorí sa liečia na tento druh rakoviny.
- Väčšina pacientov (32 percent) je diagnostikovaných v prvom štádiu ochorenia, ktoré sa dá najlepšie vyliečiť.
- Až 13 percent pacientov príde za lekárom v čase, keď už majú štvrté štádium ochorenia, čo znamená, že rakovina sa rozšírila do mnohých orgánov, najčastejšie do pečene, mozgu
- Najviac chorých je z oblastí Nové Zámky, Nitra, Žilina a Komárno.
- Ženy majú agresívnejšie nádory, ktoré sú väčšinou na pravej strane čreva. Nádory, ktoré sa objavia na ľavej strane, sú obyčajne ľahšie liečiteľné.
Pozor, toto je rizikové!
Riziko ochorenia zvyšuje strava bohatá na tuky a chudobná na vlákninu, pitie alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života. Medzi rizikové potraviny patrí červené mäso, najmä smažené, pečené a obzvlášť údené. Z alkoholu zvyšuje riziko najmä pivo, ak sa pije vo vyššom množstve. Rizikový je aj obsah železa v potravinách.
Tieto potraviny nás chránia
Potraviny bohaté na vlákninu, najmä cereálie a celozrnné produkty. Doprajte si preto celozrnný chlieb a pečivo alebo napríklad ovsené vločky.
Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú cesnak, si znižujú riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka, ale aj žalúdka a pažeráka.
Zistilo sa, že vápnik má ochrannú funkciu pri vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Nájdete ho v mlieku a mliečnych produktoch, ale aj v maku.
Denne by sme mali zjesť aspoň 5 dávok surovej zeleniny a ovocia. Obsahujú vlákninu a dôležité vitamíny a minerálne látky – vitamín C, E a selén zohrávajú v tomto prípade významnú úlohu.
Ryby a orechy obsahujú vitamín D a sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré majú ochranné pôsobenie.