Čo reálne pomáha?
V prípade mužov to znamená to isté, čo v prípade žien – dobre a zdravo jesť, eliminovať alkohol a fajčenie, a stravu obohatiť aj o vhodné výživové doplnky, aby spermie boli čo najvitálnejšie. Správna kombinácia antioxidantov, aminokyselín a vitamínov, konkrétne myo-inozitolu, L-karnitínu, L-arginínu, zinku, selénu, vitamínu E a kyseliny listovej. Nachádzajú sa napríklad vo výživovom doplnku na podporu plodnosti pre mužov Folandrol, ktorý odporúčajú lekári užívať všetkým mužom snažiacim sa o potomka, bez rozdielu veku či zdravotného stavu.
Nebojte sa vyšetrenia
Vyšetrenia u urológa či andrológa zvyčajne nie sú bolestivé a ich nepríjemnosť je najmä v hlave. Rovnakými intímnymi vyšetreniami musí prejsť každá žena, takže sa niet na čo vyhovárať. Navyše, vyšetrenie a jeho výsledky, prípadne liečba, môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života muža, jeho potomstva aj kvalitu vzťahu. Samozrejme, dobrým smerom. „Diagnostika mužskej neplodnosti je v súčasnosti dobre prepracovaná a okrem mužov by mali viac spolupracovať aj lekári navzájom. Nestačí urobiť spermiogram a skonštatovať, že nie je najlepší, treba pátrať po príčinách, lebo iba keď poznáme príčinu, je možné ju ovplyvniť. A to dnešná medicína naozaj vie,“ uzatvára andrológ MUDr. Martin Hrivňák, PhD.
Čo môže muž urobiť pre podporu počatia?
Zmeniť životosprávu, zbaviť sa alkoholu a cigariet, dopriať si dostatočný oddych. Užívať vhodné výživové doplnky na podporu plodnosti mužov. Ísť na vyšetrenie spermiogramu (vyšetrenia musia byť minimálne dve, aby z nich vzišli adekvátne výsledky, a mali by sa vyhodnocovať podľa kritérií WHO.
Ktoré látky podporujú životaschopnosť spermií?
Myo-inozitol: má dôležitú úlohu pri prenose hormónov v bunke a medzi bunkami.
Antioxidanty: látky, ktoré obmedzujú, menia alebo potláčajú tvorbu voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť spermie a spôsobovať tak neplodnosť, alebo pôsobia priamo proti ich akcii. Vhodnými sú vitamín E a kyselina listová.
Selén: základný prvok pre normálny vývoj semenníkov, podporuje pohyblivosť, zvyšuje počet a kvalitu spermií.
Zinok: zúčastňuje sa na delení buniek, z ktorých sa tvoria spermie, zohráva významnú úlohu pri dozrievaní spermií a zachovaní zárodočného tkaniva.
L-karnitín: aminokyselina zapojená do metabolických procesov, ktoré ovplyvňujú pohyblivosť a zrenie spermií, rovnako aj proces tvorby spermií tým, že dodávajú spermiám energiu.
L-arginín: dôležitý pre množstvo procesov v semenníkoch a penise, v jadrách spermií je zastúpený až v 50 % percentách obsahu, nutrične nevyhnutná aminokyselina na delenie buniek.
Kyselina listová: silná antioxidačná vlastnosť efektívne eliminuje voľné radikály, dôležitá pri raste a replikácii buniek.