Choroba sa spočiatku nemusí výrazne prejavovať, až neskôr sa niekedy objaví únava, malátnosť, nevýkonnosť, príp. chudnutie. Dosť typický je neuhasiteľný smäd a v jeho dôsledku aj časté močenie. Preukázaná je zvýšená hladina krvného cukru. Normálna glykémia (meraná nalačno) je 3,8 až 5,6 mmol/l. Vyššia ako 7,0 mmol/l nalačno alebo vyššia ako 11,1 mmol/l kedykoľvek počas dňa už je jasnou známkou choroby. V rámci preventívnej prehliadky (raz za dva roky) hradia vyšetrenie krvného cukru zdravotné poisťovne.
Treba inzulín?
Nutnosť pichať si pravidelne inzulín (alebo používať inzulínovú pumpu či pero) sa týka predovšetkým diabetikov 1. typu (častejšie ide o mladšie osoby), v ktorých pankrease boli celkom zničené bunky, ktoré tento hormón inak produkujú. V prípade oveľa častejšej cukrovky 2. typu sú dve možnosti: pankreas síce po jedle nejaký inzulín vylúči, ale je ho málo na to, aby sa hladina cukru v krvi udržala na stálej úrovni. Inokedy má síce organizmus inzulínu dosť, ale bunky naň nereagujú, nedokážu ho využiť.
V oboch prípadoch nebezpečne stúpa hladina glukózy v krvi, čo časom vedie k narušovaniu cievnych stien, najmä pri vlásočniciach. A keď sa cukrovka nelieči, môžu nasledovať veľmi závažné a obávané komplikácie – mŕtvica, infarkt, slepota, zlyhanie obličiek, amputácia nohy.
Navždy bez cukru?
„Cukor už nikdy“ je tak trochu zavádzajúce tvrdenie, pretože diabetici si musia strážiť príjem všetkých kalórií, nielen tých „sladkých“, takže musia okrem sacharidov obmedzovať i tuky. Základom správnej liečby by malo byť nielen dodržiavanie diétnych obmedzení, ale zároveň aj zmena životného štýlu, oboje prípadne kombinované s vhodnými liekmi. Výskumy z najnovšieho obdobia potvrdzujú, že diabetik, ktorý začne na svoje zdravie viac dbať už v počiatkoch choroby, má šancu na dlhší a kvalitnejší život, pretože mu krvný cukor nestačí tak poničiť cievy.
Prečo nechudnete?
Je to začarovaný kruh. Diabetes sa veľmi často objavuje ako následok obezity a na udržanie krvného cukru v norme je veľmi žiaduce schudnúť. Lenže práve cukrovkári zhadzujú kilá oveľa horšie ako zdraví ľudia za rovnakých podmienok. Nádej im dáva nový liek, ktorý napodobňuje ľudský hormón inkretín. Jeho výhodou je, že vie znižovať hladinu krvného cukru a, navyše, dokáže znižovať aj hmotnosť a krvný tlak. Obmedzuje chuť na jedlo a spomaľuje aj vyprázdňovanie žalúdka. Pre to dostane liečený diabetik hlad oveľa neskôr ako chorý, ktorý inkretín neužíva.
Aké sú vyhliadky?
Práve preto, že diabetes sa už stal celosvetovou epidémiou a počty chorých rýchlo narastajú, snažia sa odborníci vyvíjať nové druhy liekov aj nové postupy liečby. Zatiaľ sa nepodarilo vyvinúť dostatočne účinný a lacný tzv. inhalačný inzulín, ktorý by sa nemusel pichať ihlou pod kožu, ale v jeho zlepšovaní sa pokračuje. Hovorí sa aj o umelom pankrease, prístroji, ktorý by zastúpil chorý orgán.