Esenciálny olej je čistou aromazložkou rastliny, pričom každá rastlina sa inak destiluje. Preto je dôležité používať kvalitné esenciálne oleje z overeného zdroja. Nie je vzácnosťou, že v obchodoch predávajú pančované esenciálne oleje, prípadne nekvalitné či synteticky vyrobené oleje, ktoré si mnohí mýlia s originálnymi esenciálnymi výťažkami z rastlín.
Prírodný repelent na komáre
Levanduľa, citrónová tráva, arborvitae/tuja obrovská, céder, tea tree – tieto vône odpudzujú hmyz, môžeme si z nich vytvoriť aj zmesi podľa svojho vkusu.
Hodinu predtým, ako pôjdeme do prírody, si natrieme esenciálnymi olejčekmi s týmito vôňami chodidlá, zápästia a vonkajšiu stranu uší. Pár kvapiek levanduľového esenciálneho olejčeka môžeme v nádobe s rozstrekovačom zriediť s vodou a touto zmesou si postriekať tvár. Nemusíme sa obávať reakcie so slniečkom, levanduľový olej nie je fotosenzitívny.
Ošetrenie pokožky po uštipnutí
Esenciálne oleje masážne aplikujeme na uštipnuté miesto niekoľkokrát denne, kým nezmiznú symptómy.
Uštipnutie komármi a muškami – levanduľa, kadidlo, myrha, santalové drevo, cédrový olej – tieto esenciálne olejčeky majú upokojujúci vplyv na pokožku.
Uštipnutie včelou – rumanček rímsky, levanduľa, mäta pieporná – potierame nimi štípanec.
Uštipnutie osou – kadidlovník, levanduľa – potierame uštipnuté miesto.
Účinky esenciálnych olejov v praxi
Levanduľa: okrem repelentného účinku má aj výrazný upokojujúci účinok. Pomáha pri nespavosti, emocionálnej nerovnováhe, zriedený olejček môžete aplikovať na modriny, kŕčové žily aj hemoroidy. Upokojí aj pokožku podráždenú nadmerným slnením – preto je veľmi vhodná do krémov po opaľovaní.
Citrónová tráva: dezinfikuje a pomáha pri infekciách, podporuje trávenie, upokojuje a odbúrava stres. Používa sa aj ako podpora pri astme a alergiách. Je to olej s najsilnejším očistným účinkom, takže je veľmi výrazný, a preto ho pri aplikácii na pokožku vždy riedime podkladovým, napríklad kokosovým olejom.
Cédrové drevo/borievka virgínska: Upokojuje a má repelentný účinok, odpudí aj mole zo šatníka. Podporuje imunitu, pôsobí proti zadržiavaniu vody v tele, na emočnej úrovni pôsobí proti napätiu. Esenciálny olej z cédrového dreva má suchú a teplú energiu, a preto sa využíva na prehriatie napríklad krížov, ak sme niekde nachladli.
Tea tree: má dezinfekčné, antiseptické, antimykotické a hojivé účinky, v čistej podobe je však dosť agresívny, preto je ho tiež potrebné riediť. Pár kvapiek oleja môžeme použiť na dezinfekciu a hojenie drobných poranení kože, pri akné, upokojí aj vydezinfikuje poštípané miesto. Čajovníkový strom rastie pri brehoch riek a pri močiaroch – dokáže dobre vyťahovať vlhkosť a zmierňovať horúčky.
Mäta pieporná: okrem potierania štípanca od včely je mäta výborným ochladzujúcim olejom. Pomáha pri bolestiach hlavy, migréne, žalúdočných problémoch, zahlienených dutinách, pri kinetóze. Je len málo vecí, ktoré v lete vedia osviežiť lepšie než rozstrekovacia fľaštička s vodou, v ktorej je pár kvapiek mätového oleja. Stačí si 1- či 2-krát streknúť na zátylok, prípadne ponad seba. Má chladivé a povzbudzujúce účinky.
Rumanček rímsky: Napomáha pri alergiách, pôsobí ako kožný regenerátor. Zmenšuje drobné cievky (pri červených lícach). Upokojuje pri hormonálnych depresiách, podráždenosti. Tento olej, pri správnom riedení, je vhodný aj pre najmenšie detičky, pretože je jemný a upokojujúci, nielen na pokožku, ale celkovo dokáže privodiť stav pokoja, uvoľnenia, používa sa aj na pomoc pri zaspávaní.