Nedostatok fosforu
Je zjavný z listov zafarbených do červena alebo červenofialova. Môže poškodiť tvorbu kvetov a plodov. Vhodné prípravky na hnojenie sú napríklad fosforečnan amónny alebo fosforečnan draselný. Fosfor je vo väčšine pôd dobre uložený. Jeho absorpciu môže hatiť vysoký obsah dusíka.
Nedostatok dusíka
Spôsobuje žltnutie starších kvetov. Spôsobuje ho príliš vysoké množstvo horčíka alebo draslíka, ako aj nedostatok draslíka v pôde. V tomto prípade pomôže dávka síranu amónneho, dusíkatého vápna alebo rohoviny.
Nedostatok zinku a bóru
Mladé listy a výhonky na konci vetvičiek sú zakrpatené. Riešenie: kombinované hnojivo s mikroživinami. Striktne sa pridŕžajte odporúčaného dávkovania hnojiva, pretože priveľké množstvo môže byť pre rastliny jedovaté. To platí pre všetky mikroživiny, ako je meď, selén atď.
Nedostatok síry
Prejavuje sa svetlými, žltozelenými, niekedy až celkom žltými listami. Zasiahnuté sú mladé listy. Nedostatok síry sa v súčasnosti vyskytuje pomerne často, keďže priemyselné zariadenia majú zabudované zariadenia na odfiltrovanie sírnych zložiek zo svojich emisií. Síra sa nachádza napríklad v sírane amónnom.
Nedostatok horčíka
Takisto spôsobuje žltnutie listov, no listová žilnatina ostáva zelená. Jeho nedostatok sa prejavuje na starších listoch. Horčík sa nachádza napríklad v hnojive vyrobenom na princípe rias. Tip: Ak kyslomilné rastliny, ako napríklad čučoriedky, pestujete príliš v zásaditej vode, nedokážu dostatočne prijať z pôdy horčík a iné prvky. V takomto prípade pomôže iba dôkladná výmena substrátu za kyslú pôdu s obsahom rašeliny.
Nedostatok draslíka
Často sa prejavuje pri kôstkovom ovocí a hrozne. Typické je odumreté pletivo pozdĺž okrajov listov. Spôsobuje to nadmerné množstvo vápnika, magnézia a dusíka alebo nedostatok draslíka v pôde. Odporúča sa napríklad dávka hnojiva s vysokým obsahom draslíka a magnézia alebo fosforečnanu draselného.
Nedostatok vápnika
Vápnik predstavuje dôležitý stavebný prvok bunkových stien. Ak ho nie je dostatok, jednotlivé bunky odumierajú. Pri jablkách sa nedostatok vápnika prejavuje škvrnitosťou plodov, ale aj odumretými drobnými plochami na plodoch, zväčša tesne pod šupkou. Rýchlu pomoc poskytne použitie špeciálneho listového hnojiva so zvýšeným obsahom dusičnanu vápenatého alebo špeciálneho hnojiva s obsahom vápnika. Pôdu pri nedostatku vápnika môžete prihnojiť záhradným vápnom. Priveľký obsah magnézia alebo draslíka v pôde môže byť prekážkou v príjme vápnika.
Nedostatok mangánu a železa
Prejavuje sa na mladých listoch, keď sa sfarbia do žlta. Listová žilnatina ostáva zelená. K nedostatku mangánu častejšie dochádza na suchých, dobre priepustných pôdach, niekedy pomôže výdatná zálievka. Mangán obsahuje kamenná múčka a prípravky s obsahom mikroživín. Nedostatok železa odstráni špeciálne hnojivo s vysokým obsahom železa.