Slnečné dni plné pohody miluje hádam každý. Nie je nič lepšie, než si sadnúť niekam do parku alebo do záhrady a nechať sa rozmaznávať teplými slnečnými lúčmi. Tie však pre nás môžu byť aj nebezpečné. Stenčujúca sa ozónová vrstva už nechráni povrch planéty pred ultrafialovým žiarením tak dobre ako doteraz, a preto si treba dávať pozor. Slnko je nielen základom pre život a zdravie, ale môže ich aj ničiť.
Dobrá ochrana
Lekári vychádzajú z jednoduchého pravidla, podľa ktorého by ste na poludňajšom slnku nemali byť dlhšie ako 10 až 15 minút, podľa typu pokožky. Ak ste UV lúčom zo slnečného svetla vystavení dlhšie, zvyšuje sa tým riziko vzniku rakoviny kože. V každom prípade by ste sa mali chrániť kvalitným krémom s ochranným faktorom (OF). Osobite to platí pre ľudí so svetlou pleťou, blond alebo ryšavými vlasmi a modrými očami. Tí sú podľa štatistík ohrození najviac. Čím vyšší ochranný faktor zvolíte, tým dlhšie si budete môcť slnko užívať. OF 30 znamená, že sa môžete na slnku pohybovať 30-krát dlhšie než bez ochrany.
Preventívna kontrola
Ak dodržiavate toto pravidlo, účinne predchádzate rakovine kože. Rovnako dôležité sú aj preventívne kontroly. Pravidelne by ste si mali prezerať znamienka a zmeny na koži. Objavil sa na nej nový fliačik? Mení farbu alebo sa pomaly zväčšuje? Mohlo by ísť o príznak zhubného bujnenia. V takom prípade je dôležitá včasná diagnóza. Po 35. roku by ste mali absolvovať prehliadky celého tela u dermatológa každé dva roky.
Šance na vyliečenie
Ak sa kožné zmeny odhalia včas, pacient má dobré vyhliadky na vyliečenie. Najmä menej nebezpečnú formu rakoviny, bielu rakovinu kože, možno vďaka moderným metódam úspešne vyliečiť. Takzvaná čierna rakovina kože je síce nebezpečnejšia, ale takisto liečiteľná, pravda, za predpokladu, že sa včas odhalí. Nádory sa operatívne odstránia, po zákroku nasleduje chemoterapia a ožarovanie.
Vedeli ste, že…
… koža a vlasy reagujú na slnko rozdielne? Opálená pleť tmavne a vlasy, naopak, od slnka blednú. Je to kvôli pigmentu v ľudskom tele, ktorý sa nazýva melanín. Vďaka melanínu koža tmavne, chráni sa tak pred škodlivým slnečným žiarením. A pretože vlasové bunky nie sú živé (na rozdiel od kožných buniek), melanín nemôže vlasy chrániť pred poškodením od slnka a tak sú od neho „vyťahané“.
Zapamätajte si!
Detská pokožka sa slnku sama bráni iba päť minút. Práve preto nikdy nezabudnite svoje dieťatko natrieť ochranným krémom. Tie najmenšie aj s ochranným faktorom 50!