Naším sprievodcom cestou za lahodným vínom je uznávaný someliér Miroslav Mlýnek, ktorý má bohaté skúsenosti vo svete vín. Pozná vína doslova zo všetkých krajín. Pripravil si pre vás zaujímavé rady o tom, aké má byť skutočne chutné varené víno, ktoré s pribúdajúcimi mrazivými dňami budeme mnohí vyhľadávať stále častejšie.

Zvykáme si na sychravé obdobie, blíži sa mrazivá zima

Nebudeme si teda písať o sviežich ovocných bielych a ružových vínach vhodných na horúce dni. Ani o serióznych vyzretých červených vínach. Budem sa venovať téme pre nás, „snobských someliérov,“ pomerne podradnej, no v čase adventných trhov silne znejúcej – je ňou varené víno.

Všetci ho poznáme a dobre vieme, že hranica, za akú sme ochotní zájsť a  tento nápoj vypiť, sa posúva a je veľmi tenká. Žiaden strach. Prezradím aj vlastný recept, ktorý sa vám snáď zapáči a stane sa obľúbeným. Pri slovnom spojení „varené víno“ sa vám iste vybaví zvyčajná podozrivá chuť, ako ju poznáme z trhovísk. Mne samému sa táto „zložitá receptúra“ nezmazateľne vryla do pamäti: 1,5 dcl vína, 0,5 dcl vody, cukor, dva klinčeky a kúsok škorice (nie príliš veľký, pretože to je pravdepodobne najdrahšia ingrediencia celého receptu) a tenký plátok citróna.

Tento recept sa dá použiť na varenie vína od veľkosti jedného pohára až po hrniec na zaváranie. U nás na Morave, čo sa kvality vína týka, sa riadime heslom: „Dá sa, nedá sa, dá sa zvariť“!!! 😊 Vám však toto pravidlo neodporúčam. Totiž, ak je víno pokazené, či už korkom alebo oxidáciou, varením ho nevylepšíte. Jeho zlé vlastnosti sa len zvýraznia. Existujú však i opačné extrémy, ako som na vlastnej koži zažil ja, keď moja bývalá žena prevarila fľašu kalifornského Cabernetu Sauvignon Caymus Special Selection, ročník 1987, za 150 $. To je jeden z dôvodov, prečo je to už bývalá žena… Žarty nabok. Chcete si naozaj pochutiť?

Tajomstvo spočíva v jednoduchosti

Drahšie neznamená vždy lepšie. Na prípravu vareného vína môžeme použiť biele aj červené víno. Ak sa rozhodnete pre biele víno, vyberte si skôr ovocnejšie. Na cukornatosti nezáleží. Z červených vín odporúčam vína z nižším obsahom tanínu. Klasickú škoricu a klinček môžete vylepšiť tiež kúskom badiánu alebo zázvoru. Pamätajte na pravidlo, že víno by nemalo prejsť varom. Oslaďte podľa chuti medom alebo cukrom. Pokiaľ sa vám táto klasika zdá nudná a chcete svojich blízkych či priateľov prekvapiť, vyskúšajte môj vylepšený recept. Je to skôr zimný punč.

Moja zdokonalená receptúra – zimný punč

Základom je varené víno. Na 4 porcie očistite 2 jablká, nakrájajte ich na menšie kúsky. Zbavte kôry jeden pomaranč a nakrájajte ho na plátky. Môžete pridať za hrsť hrozienok alebo brusníc, lyžicu medu, šťavu z polovice citróna, klinčeky, celú škoricu a hviezdičku badiánu. Zalejte vínom (bielym alebo červeným) a pomaly zohrejte na teplotu 80 °C. Pozor, nevariť! Tento punč môžete vylepšiť i pohárikom voňavého tmavého rumu. Nechajte niekoľko minút odležať a podávajte vo veľkých pohároch s dlhou lyžicou, aby ste si mohli pochutiť aj na ovocí. Verím, že sa vám tento recept zapáči. Má to však jednu chybičku – na trhoch si už po tomto zážitku z doma pripraveného vína varené víno viac nekúpite!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi