Mlieko nás sprevádza po celý život a hoci najviac si ho vychutnávame v detstve, fúzy od mlieka by nás mali „krášliť“ celý život. Veď lekári práve mlieko a výrobky z neho označujú za najsilnejšieho bojovníka proti osteoporóze. Vo všeobecnosti odborníci považujú mlieko a výrobky z neho za potraviny, ktoré sú prospešné organizmu. Mliečne výrobky sú pritom koncentráty významných živín obsiahnutých v mlieku – predovšetkým mliečnych bielkovín, mliečneho tuku, mliečneho cukru a množstva minerálnych látok, vitamínov a stopových prvkov.
Mliečne výrobky alebo ich náhrady?
V posledných rokoch sa v našich obchodoch objavujú alternatívy mliečnych výrobkov. Možno ste ich zaregistrovali a možno už vyskúšali aj vy. Viete však, aký je rozdiel medzi pravým mliečnym výrobkom a jeho náhradou? Kríza totiž nahráva lacnejším výrobkom a tento trend zasiahol aj produkty z mlieka, a tak sa začali vyrábať ich „imitácie“, kde je niektorá mliečna zložka nahradená inou. Môže ísť napríklad o zámenu mliečneho tuku rastlinným tukom, čo výrobok zlacňuje. Takéto výrobky sa, samozrejme, môžu vyrábať aj predávať, ale nemôžu byť označované ako mliečne výrobky (napríklad ako syr, maslo a pod), čo sa však v poslednom čase stáva veľmi často. Podobné označovanie a pomenovanie je zavádzajúce, klamlivé a veľmi často v rozpore s potravinárskou legislatívou. Podľa platnej legislatívy by mali byť náhrady mliečnych výrobkov predávané oddelene od mliečnych výrobkov alebo aspoň regály s nimi náležite označené. Chýb sa však často dopúšťajú aj obchodníci pri podpore predaja, napríklad v letákoch.
Mlieko a „nemlieko“
Ak by sme chceli porovnať mliečne výrobky s ich náhradami, mali by ste sa zoznámiť so základným zložením mlieka:
Mliečne bielkoviny – sú základnou súčasťou bunkových štruktúr, medzibunkových tkanív, hormónov a enzýmov. Majú vysokú stráviteľnosť a prinášajú ľudskému organizmu všetky dôležité aminokyseliny potrebné pre jeho vývoj.
Mliečny tuk – má energetickú a ochrannú funkciu. Je bohatým zdrojom vitamínu A, obsahuje však aj vitamíny D, E a F.
Mliečny cukor (laktóza) – je prevažne zdrojom rýchlej a ľahko využiteľnej energie. U väčšiny mliečnych výrobkov je laktóza, alebo jej časť, premenená na kyselinu mliečnu, ktorá v potravinách zabraňuje vzniku a rozvoju nežiaducej hnilobnej mikroflóry a podobne pôsobí aj v celom tráviacom trakte – chráni pred hnilobnou mikroflórou.
Vápnik – Jeho zvýšená spotreba je nevyhnutná u malých detí a tiež u dospievajúcej mládeže, tehotných a dojčiacich žien, ale aj u starších ľudí. Nedostatok vápnika spôsobuje veľmi závažné ochorenia kostí – osteoporózu a osteomaláciu, poruchy zrážanlivosti krvi, problémy s činnosťou obličiek a pod.
Lacnejšie nemusí škodiť, ale…
Náhrady mliečnych výrobkov bývajú zvyčajne lacnejšie, pretože obsahujú tukovú zložku rastlinného pôvodu. V porovnaní s mliečnym výrobkom vyšší podiel nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú prospešné napríklad u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Ich chuť nemusí byť vždy taká, ako majú „pravé“ mliečne produkty, zvyčajne v nej nájdete typickú margarínovú chuťovú stopu. Vďaka rastlinnému tuku je takýto produkt ľahšie roztierateľný aj po vybratí z chladničky.
Rozpoznajte kvalitu mliečnych produktov
Všetky výrobky živočíšneho pôvodu musia byť zaobstarané oválnou veterinárnou značkou zdravotnej neškodnosti. Slovenský výrobok je označený kódom krajiny SK a číslom výrobného závodu. Identifikačné označenie výrobkov živočíšneho pôvodu označuje skutočnosť, že výrobok bol vyrobený v podniku, ktorý spĺňa hygienické požiadavky pre výrobu potravín živočíšneho pôvodu. Mliekarne v členských štátoch EÚ sú pod prísnym dohľadom národných kontrolných orgánov a na Slovensku je týmto orgánom Štátna veterinárna a potravinárska správa. Mliečne výrobky kupujte radšej v „kamenných predajniach“ a vždy v chladiarenskom úseku (výnimkou sú len trvanlivé, sušené a kondenzované mlieko). V prípade nákupu na farmárskych alebo iných trhoch, opäť kupujte mliečne výrobky výlučne chladené. Teplota pre uchovávanie a predaj mliečnych výrobkov musí byť 4 – 8 °C.
Aj nízkotučné produkty sú v poriadku
Ak si strážite líniu, bez obáv môžete siahnuť po kvalitných nízkotučných výrobkoch. Nemusíte sa báť, že sa ochudobníte o živiny, ktoré mlieko ponúka. Za najhodnotnejšie sa považujú v mlieku živočíšne bielkoviny. Ich obsah nezávisí od obsahu tuku, takže aj nízkotučné mlieko ich má dostatok. Najvýznamnejšia bielkovina nachádzajúca sa v mlieku je kazeín, tvorí až 80 % obsahu bielkovín.
Nasýtené či nenasýtené – vyznáte sa v tom?
Je známe, že mliečny, teda živočíšny tuk, je tvorený z 2/3 nasýtenými a len z 1/3 nenasýtenými mastnými kyselinami. Je potrebné si však uvedomiť, že obsah mliečneho tuku v mliečnych výrobkoch tvorí len malú časť z celkového zloženia výrobku (v prípade mlieka a jogurtov sa jeho obsah pohybuje od 0 do 4 %, v prípade syrov od 0 do 35 %). Jednotlivé nasýtené mastné kyseliny v strave majú rôzny pôvod a tiež majú rozdielne biologické funkcie. Bez niektorých ani nie je možné prežiť. Najnovšie vedecké poznatky o nasýtených mastných kyselinách nachádzajúcich sa v mlieku alebo mliečnych výrobkoch naznačujú, že je čas prehodnotiť pohľad, ktorým sa na nasýtené tuky pozerá. Čo je nasýtené, nemusí byť zákonite pre vaše telo škodlivé. Len tri z celého širokého spektra nasýtených mastných kyselín nachádzajúcich sa v mliečnom tuku (je ich asi 400!) by mali byť považované za látky, ktoré ovplyvňujú priepustnosť koronárnych ciev. A aj to len v prípade, ak boli konzumované v nadmernom množstve. Navyše, bolo preukázané, že cholesterol zo stravy neovplyvňuje výrazne hladinu cholesterolu v krvi, nehovoriac o tom, že to môžu spôsobovať špecifické mastné kyseliny.
Pravidelná konzumácia mlieka je spojená s 19 % znížením srdcových ochorení, s 21 % znížením cukrovky, konzumácia mliečnych výrobkov môže znižovať aj riziko vzniku infarktu.