Výskum univerzity vo Virgínii zistil, že prirodzene fermentované potraviny zvyšujú v organizme hladinu serotonínu, chemickej látky zodpovednej za stav našej nálady. Serotonín ovplyvňuje chuť, pamäť, proces spánku, učenia i termoreguláciu. Je považovaný za hormón, ktorý prispieva k pocitom šťastia a spokojnosti a jeho nedostatkom sa najčastejšie spája depresia. Tvorbu serotonínu v mozgu je možné podporiť aj inak ako len pomocou liečiv. To, čo by mali zabezpečiť antidepresíva, zvládnu aj obyčajné kyslé uhorky.
Ľudia s tráviacimi problémami trpia úzkosťou oveľa častejšie. Črevá kontrolujú prehĺtanie, trávenie, vstrebávanie živín a vylučovanie, ale zároveň aj komunikujú s mozgom. Pri problémoch v tráviacom trakte odosielajú mozgu signály, že niečo nie je v poriadku, čo vedie k záchvatom a zmenám nálady. Sterilizované potraviny i nálev z nich sú preto veľmi osožné pre črevá i mozog. Obsahujú značné množstvo zdravých baktérií – probiotík – ktoré majú pozitívny vplyv nielen na trávenie, ale tiež na úzkostné poruchy. Okrem toho tiež posilňujú imunitný systém.
Vďaka procesu kvasenia sa tvorí vitamín B12, ktorý bojuje proti stresu. Okrem blahodarného vplyvu na psychiku človeka majú nakladané potraviny aj ďalšie zdravotné výhody – dodávajú organizmu vitamíny a minerály a množstvo iných zdraviu prospešných látok. Okrem kyslých uhoriek či nakladanej zeleniny by sme si mali dopriať jogurty, kefír, kyslú kapustu či horkú čokoládu. Nezabúdajte, že ja tu platí „všetko s mierou“.