Práve letný čas dovoleniek a prázdnin využívame na oddych a zaslúžený odpočinok po celoročnej práci. A aj keď ste už v dôchodkovom veku, práve v lete sa možno aj s vnúčatami častejšie odstanete „na vzduch“. Pri výbere dovolenkových destinácií u Slovákov jednoznačne vyhrávajú tie, ktoré sú späté s vodou – či už prírodnými jazerami alebo bazénmi, akvaparkami či morom. Kým deti majú o zábavu pri vode postarané a ocenia najmä tobogány a iné vodné atrakcie, my hľadáme najmä priestor pre oddych. Prečo by sme sa ale mali uskromniť len so strážením drobizgu z brehu, s polihovaním na deke a olizovaním zmrzliny? Veď práve v lete máme dostatok času splatiť nášmu vyťaženému telu dlh a poriadne ho rozmaznať. Ak hovoríme o hýčkaní tela, ako prvé nám zrejme napadnú masáže. A priznajme si, koľkí z nás si na kvalitnú masáž nájde pravidelný čas v pracovnom týždni? Spojiť môžete teda príjemné s užitočným, a doprajte si masáž priamo pri vode.
Moderné akvaparky a thermalparky už okrem iného športového vyžitia ponúkajú aj možnosť rôznych druhov masáží, a veľmi príjemným trendom je, že maséri sa spolu so svojimi stolíkmi či olejčekmi začínajú v peknom počasí presúvať aj do exteriéru. O ratolesti sa ochotne postarajú veselí animátori a o vaše telo zase skúsení maséri. K tomu všetkému vás bude ovievať svieži vánok a tešiť pohľad na vodnú hladinu. Znie to ako dokonalý ozdravný letný plán, tak prečo ho nevyskúšať?
Už starí Gréci vedeli, čo je dobré
O blahodarných účinkoch masáži vedeli naši predkovia už tisícky rokov pred naším letopočtom, pričom prvé zmienky o masáži ako liečebnej technike pochádzajú z Egypta zmienené na Erbesovom papyruse asi v období roku 5000 pred naším letopočtom! Práve preto aj samotné slovo masáž je odvodené od gréckeho slova massé, čo znamená stláčať, hniesť. Avšak prvými, ktorí popísali liečivé účinky dotykov, boli Číňania okolo roku 3000 p.n.l. Vo východných kultúrach bola masáž tela praktizovaná od dávnych čias a dodnes je významnou súčasťou ich životného štýlu. Za zakladateľov masážnych postupov používaných v súčasnosti možno označiť švédskeho misionára P. H. Linga a predovšetkým I. Zabludovského, ktorý vyškolil mnoho uznávaných masérov.
Čo o masáži vieme dnes?
Dnes je vplyv masáže na ľudské telo už dobre preskúmaný a spolu s inými relaxačnými a rehabilitačnými prostriedkami by práve táto príjemná procedúra mala mať nenahraditeľné miesto či už popri športe, práci alebo v bežnom živote.
Tak, ako v iných odboroch, aj tu ide doba vpred a popri tradičných masážach sa objavujú stále nové a nové druhy masáží (prípadne, niektoré sa vracajú z histórie alebo sa k nim niečo nové pridáva a vylepšuje). V súčasnosti sú v ponuke rôzne druhy masáží, najbežnejšími sú klasická, relaxačná a thajská masáž. Existujú však aj špeciálne terapie ako napríklad Jade masáž, magnetoterapia Bemer či kyslíková terapia. Je len na vás, pre aký druh masáže sa rozhodnete. Dôležité je upokojiť sa, spomaliť, zabudnúť na stres i povinnosti a naplno vnímať pocit a relax, ktorý vám masáž prináša. Pravidelné masírovanie má pozitívne výsledky pre celý váš organizmus, ako aj psychickú pohodu. Určite si ju preto musíte dopriať aj vy!