Náročnosť: nízka
Príprava: 30 minút
Varenie: 180 minút

 

Potrebujeme na 10 pohárikov (2,5 dl):

4,5 kg sliviek

450 g Korunného cukru kryštálového

 

Postup:

Zrelé slivky zbierame priamo zo stromu, na vynikajúci lekvár nám poslúžia aj prezreté popadané plody. Pamätajme si, že čím zrelšie slivky, tým sladší lekvár. Nazbierané slivky dôkladne odkôstkujeme a rozpolíme. Potom ich pomelieme v mlynčeku na mäso alebo nasekáme v sekáčiku.

Pomleté slivky dáme do hrnca a privedieme do varu. A potom dôkladne miešame, lebo masa má tendenciu lepiť sa o dno aj o boky hrnca. Ideálne je, keď stále niekto pri sporáku stojí a dôkladne mieša. Do tejto činnosti môžete zapojiť celú rodinku. Asi po dvoch hodinách sa vám už z hrnca odparí asi päť centimetrov tekutiny, krásne vonia, buble a hustne. Na malý tanierik urobíme skúšku hustoty, po prejdení lyžičkou by sa už hmota nemala spájať.

Pridáme cukor a ešte polhodinku povaríme. Hustotu lekváru opäť kontrolujeme tak, že lyžičkou prejdeme po vychladnutej vzorke na tanieri. Pätnásť minút pred dovarením naše babičky do lekváru pridávali aj trochu mletej škorice, aby bol lekvár voňavejší.

Ak má lekvár dobrú konzistenciu, vriaci ho potom nalievame do vysterilizovaných pohárov až po okraj. Kuchynskou utierkou ešte vyčistíme horný okraj a závit pohára, aby viečko dobre držalo. Dôkladne zaviečkujeme, otočíme hore dnom a necháme chladnúť asi 10 minút. Potom poháre s džemom otočíme, skontrolujeme, či sú viečka dobre pritiahnuté, a necháme vychladnúť zabalené v deke.

 

Zavárať či nezavárať džemy a lekváre?

Zavarený džem alebo lekvár nám prináša istotu, že sa naša sladká dobrota nepokazí. Ale naše babičky vedeli, že keď do dokonalo čistých, ešte teplých pohárov nalejeme vriaci džem, hneď ho zaviečkujeme a otočíme na desať minút hore dnom, už zavárať nemusíme a džem sa väčšinou nepokazí. Pri tomto spôsobe však už hore viečkom otočené poháre zabalili do deky a tak ich v teple a tme nechali úplne vychladnúť. Chuť džemu tak bola ešte výraznejšia a aromatickejšia, akoby dozrela. Potom ešte poklepkali na viečko, a ak vydávalo dutý zvuk, vedeli, že sa zatiahlo a dovnútra pohára už nepustí prebytočný vzduch.

Musím pri varení džemu zbierať penu?

Pena, ktorá sa pri varení džemu alebo lekváru vytvorí na povrchu, sú vlastne zrazené bielkoviny z ovocnej dužiny, ktoré nielen zaváraniny zakalia, ale aj znižujú ich trvanlivosť. Pena sa najlepšie zbiera deravou lyžicou, ktorú oplachujeme vo vlažnej vode.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.