Každý rok sa na svete vyrobí okolo 300 miliónov ton plastu a len 20 % z toho sa zrecykluje alebo spáli. Zvyšok končí na pevnine, v moriach, riekach a jazerách, čo vážne narúša ekosystém a podpisuje sa na prírode, ktorú zamorujú mikroplastové vlákna uvoľňujúce sa z odpadu. Mikroplasty sú problémom napríklad pre planktón, ktorý po takto obohatenej výžive hynie na nedostatok živín, čo sa v ďalšom dôsledku odrazí na úbytku planktónožravých morských živočíchov.
Ani ľudia nie sú voči mikroplastom odolní, v akej miere sa však podpisujú na našom zdraví, vedci zatiaľ iba skúmajú. Britský denník The Guardian nedávno zverejnil výsledky výskumu zameraného na rozbor pitnej vody z vodovodov vo vybraných štátoch na celom svete. Vedci zistili, že najvyššiu mieru znečistenia mikroplastovými vláknami vykazovali vzorky vody v rámci USA. Najvyššiu mieru znečistenia rôznymi látkami (dusičnany, baktérie, ťažké kovy, pesticídy a iné) dosiahli vzorky vody z Libanonu a Indie. Najmenej kontaminovanú vodu pijú ľudia v Nemecku, Francúzsku a Británii. Popritom vedci zistili, že mikroplastové vlákna sa nachádzajú nielen vo vode, ale napríklad aj v pive, ktoré patrí medzi obľúbený nápoj Nemcov. Takto kontaminovaný bol aj med a cukor.
Všadeprítomné mikroplasty
Pred tromi rokmi francúzski vedci informovali, že pri meraní znečistenia ovzdušia v Paríži zaregistrovali tiež nadmerné množstvo mikroplastových vlákien. V skutočnosti bude situácia oveľa vážnejšia, pretože použité prístroje nedokázali zachytiť najdrobnejšie nanočastice, tie sú o to horšie, že ľahšie prenikajú do domácností, víria sa vo vzduchu, rýchlejšie sa dostávajú do pľúc, do tela. Odborníci zatiaľ nevedia povedať, aký dopad bude mať toto všetko na zdravie. Jedno je však isté, treba podniknúť opatrenia, ktoré by minimalizovali každodennú spotrebu plastov a znížili objem takéto odpadu.
Zdrojom mikroplastových vlákien, ktoré sa dostávajú do vzduchu, odkiaľ sa dostávajú do našich pľúc a krvného obehu, prípadne nám rovno padajú do taniera, môžu byť koberce, nábytok, deky, bytové doplnky.
Nedávna štúdia potvrdila, že pri praní v práčke sa môže do vody dostať až 700 000 mikroplastových vlákien. Iným sprostredkovateľom znečistenia vôd môže byť dážď, čo podľa vedcov vysvetľuje príčinu kontaminácie vzoriek zo sledovaných studní v Indonézii.
Obavu vyvolávajú tiež patogény, ktoré mikroplasty môžu zachytávať pri procese čistenia vôd v čističkách. Takéto látky sa potom dostávajú do tráviaceho traktu, kde sa ďalej uvoľňujú do tela.
Mikroplasty sa cez telá drobných živočíchov dostávajú do tiel tých väčších, ktoré putujú do našich hrncov. V Anglicku vedci potvrdili mikroplasty až v tretine ulovených rýb. Kontaminované sú tiež morské plody.
Nehádžte ich do ohňa!
Plasty patria k najnebezpečnejšiemu odpadu a nepatria do ohňa. Pri ich horení vznikajú silné karcinogény (rakovinotvorné látky) a toxické plyny, ktoré dráždia dýchacie cesty a poškodzujú pľúca. Okrem toho sa do vzduchu dostávajú látky, ktoré negatívne ovplyvňujú nervovú sústavu a škodlivé sú najmä pre deti.