Ľudia si myslia, že náš mozog sa správa vždy rovnako. Nie je to tak. V ruchu veľkomesta funguje inak ako v prírode. Vedci už dávno zistili, že príroda naň pôsobí upokojujúco a doslova lieči celý náš nervový systém.
Zresetujte mozog
V dnešnom svete používame najmä tú časť mozgu, ktorá zodpovedá za logicko-technické myslenie. A tá časť mozgu, ktorá má na starosti intuíciu, predstavivosť, kreativitu, umenie, emočné aspekty myslenia, je potlačovaná. Navyše, vďaka smartfónom, sociálnym sieťam a wifi na nás dolieha množstvo informácií, ktoré zaťažujú náš mozog. Hlava si nevie oddýchnuť. Overthinking, teda „nadmerné premýšľanie“, keď premýšľame o niečom príliš veľa a príliš dlho, je epidémiou dnešnej doby. Z toho všetkého pramení aj syndróm vyhorenia či riziko depresie. Keď sa spojíte s prírodou, mozog sa uvoľní, preladí z logicko-technického myslenia na emocionálne, intuitívne, kreatívne. Je to skvelý reset. A ako to býva aj pri strojoch či počítačoch, keď blbnú a stlačíte tlačidlo „reset“, zrazu začnú fungovať oveľa lepšie. To isté sa deje s človekom, keď si pravidelne dopraje prechádzku v prírode.
Pomôžte imunite
Z pobytu v prírode neprofituje len naša duša, ale aj telo. Napríklad vedecké výskumy dokázali, že príroda úžasným spôsobom posilňuje našu imunitu, pričom najviac posilňuje práve tie bunky, ktoré nám pomáhajú v boji s rakovinou. Je to aj vďaka tomu, že rastliny vylučujú látky, ktoré ich majú chrániť pred hmyzom a hnilobou. Je to súčasť ich imunitného systému. A pri prechádzke v lese ich dýchame a pomáhajú tak nášmu imunitnému systému.
Vedci tiež potvrdili, že ľudia, ktorí žijú v prírodných oblastiach alebo trávia veľa času v prírode, sú menej ohrození rizikom rakoviny pľúc, prsníka, obličiek, prostaty aj hrubého čreva a konečníka.
Zbavte sa nespavosti
Prechádzka v prírode zlepšuje spánok. Určite je to aj vďaka tomu, že pobyt na čerstvom vzduchu a pohyb telo prekrvia aj unavia. A tiež tým, že sa v lese odplaví stres – práve ten je v dnešnej dobe najčastejšou príčinou nespavosti.
Odožeňte stres
Že príroda je najlepším liekom proti stresu, o tom nepochybuje nikto. Japonskí vedci to dokázali počas štúdie, v rámci ktorej sledovali 280 ľudí. Rozdelili ich na dve polovice, pričom jednu skupinu poslali do lesa a druhá trávila rovnaký čas v meste. Na ďalší deň sa skupiny vymenili. Výsledky? Keď ľudia trávili čas v lese, mali nižšiu hladinu stresového hormónu kortizolu, nižší tep a nižší krvný tlak v porovnaní s dňom, keď trávili čas v meste.
Zabudnite na bolesť
Vedecké výskumy tiež potvrdili, že v obkolesení zelených rastlín človek zabúda na bolesť, respektíve jeho akútna aj chronická bolesť sa znižuje. Preto napríklad odporúčajú do nemocníc izbové rastliny a čo najväčšie prirodzené zelené plochy.
Odstráňte kilá navyše
Keď sa vyberiete do hôr na turistiku, 60-minútová chôdza po lese vám pomôže spáliť viac ako 500 kalórií. Je pravda, že v posilňovni či pri behu spálite viac, avšak chôdza v lese je šetrnejšia k nášmu telu, a to najmä ku kĺbom.
Načerpajte nápady
Ako sme už spomenuli, prechádza v prírode posilňuje práve tú časť mozgu, ktorá je zodpovedná za našu intuíciu, kreativitu, emočné prežívanie. Vedci z Kansaskej a Utahskej univerzity potvrdili, že čím viac času trávime v prírode, tým sme intuitívnejší, kreatívnejší a narastá naša predstavivosť – mimochodom, toto môžete využiť aj pri školopovinných deťoch a študentoch.
Čo máte na tanieri?
Nemáte čas vybehnúť do lesa? S prírodou sa môžete spojiť aj prostredníctvom svojho taniera a toho, čo jete. Čím viac prirodzenej rastlinnej potraviny dostanete do tela, tým lepšie. Pravda je, že toto vašu kreativitu asi neposilní tak, ako prechádzka v lese, ale imunitu celkom iste. Doprajte si preto ovocie, zeleninu, orechy aj semená každý deň.