V podstate je jedno, aký druh pohybu si zvolíte, každý má svoje výhody. Ideálne je ich striedať. Nenúťte sa do niečoho, čo vás nebaví, zbytočne si chudnutie znechutíte. Naopak, radšej robte to, čo milujete. Napríklad chudnutie aj pri takýchto športoch:
Badminton
Pre koho je vhodný?
Môžu sa mu venovať všetky vekové a dokonca aj hmotnostné kategórie, akurát s ohľadom na intenzitu hry – je rozdiel ťukať si na záhrade či vybehať sa na kurte vyhradenom „profi“ hráčom.
Čo získate?
Badminton spevňuje nohy a zadok, odbúrava celulitídu, podporuje kondíciu. Za hodiny pri ňom spálite toľko energie ako pri behu, čiže od 2 000 do 4 300 kJ.
Na čo si dávať pozor?
Pozor na podvrtnutia členkov, natiahnutie šľachy, prudký výpad, ktorý si môže odniesť koleno.
Kolieskové korčule
Pre koho sú vhodné?
Korčuľovanie je vhodné aj ako náhrada behu, ktorý zaťažuje kĺby. Neodporúča sa ľuďom, ktorí majú problémy s koordináciou a udržaním rovnováhy.
Čo získate?
Za hodinu korčuľovania spálite okolo 2 000 kJ, takže pohyb je vhodný skôr na pomalšie chudnutie. Zato podporuje kondíciu a posilňuje prakticky všetky svalové skupiny.
Na čo si dávať pozor?
Pri korčuľovaní používajte chrániče lakťov a kolien a tiež prilbu. Nebezpečné sú pády na tvrdý povrch, kde hrozia zlomeniny, ale aj otras mozgu.
Plážový volejbal
Pre koho je vhodný?
Plážový volejbal je vhodný skôr pre trénovaných ľudí a pre mladšie vekové kategórie, lebo zaťažuje kĺby.
Čo získate?
Je ideálny na udržiavanie kondície, zlepšenie koordinácie, obratnosť. Výborne zaberá na odbúranie či ako prevencia celulitídy. Za hodinu intenzívnej hry spálite od 1 500 do 2 400 kJ.
Na čo si dávať pozor?
Volejbal nie je vhodný pri problémoch s chrbticou a pozor by si mali dať tiež ľudia s nábehom na artrózu, pretože prudké doskoky ničia kolená.
Plávanie
Pre koho je vhodné?
Plávať môžu všetci. Voda nadľahčuje, takže nezaťažujete kĺby.
Čo získate?
Pri plávaní dostáva zabrať celé telo. Spevní vám paže, chrbát, nohy, ale aj brušné svalstvo. Počas hodiny plávania spálite od 1 800 do 2 500 kJ.
Na čo si dávať pozor?
Aby ste nezaťažovali chrbticu, najmä oblasť krku, dôležité je zvládnuť správnu techniku a striedať rôzne štýly.
Akvaerobik
Pre koho je vhodný?
Aj tento pohyb je vhodný pre všetkých, pretože je šetrný a nehrozí pri ňom riziko zranenia.
Čo získate?
Pri akvaerobiku si spevníte postavu, pretože pri cvičení musíte zdolávať odpor vody. Je vhodný na pomalšie chudnutie, keďže za hodinu spálite okolo 2 000 kJ.
Na čo si dávať pozor?
Menšie riziko hrozí pri pošmyknutí v bazéne, ale vo všeobecnosti patrí akvaerobik k bezpečným športom.
Vžitý mýtus
Traduje sa, že čím studenšia voda, tým rýchlejšie sa zbavíte nadbytočných kíl, pretože telo spotrebováva energiu aj na vyrábanie tepla. Omyl! Studená voda môže spustiť alarm, pri ktorom si telo začne robiť zásoby tuku. Takže lepšia na chudnutie je vlažná, nie studená voda.