Fazuľa je nenahraditeľnou potravinou pre každú bunku nášho tela. Obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré potrebujeme vo zvýšenej miere, ak trpíme stresom, hektickým životným tempom, prijímame veľa kofeínu či cukru. Doslova nabitá je vitamínom B1 s názvom tiamín, ktorý podporuje premenu sacharidov na energiu. Potrebujeme ju, ak chceme, aby naše nervové bunky v mozgu, ale aj pamäť fungovali ako hodinky. Obyčajná fazuľa nás zásobí aj vitamínom B3 s názvom niacín, ktorého nedostatok sa prejavuje únavou, bolesťami hlavy, nespavosťou, nesústredenosťou, nepokojom, jednoducho bez neho mozog nemôže pracovať, ako sa patrí. Doplní nám aj vitamín B9 nazývaný kyselina listová, ktorý podporuje tvorbu sérotonínu a noradrenalínu, čím nepriamo vplýva na dobrú náladu. Ďalšia časť pokladu ukrývajúca sa pod strakatým povrchom fazule je tryptofán, ktorý podporuje zdravý spánok. Ale aj mangán podieľajúci sa na odstraňovaní únavy.
Vzácnosti pre naše polovičky
Páni, pozor, fazuľa je dokonca priateľom vášho intímneho života. Obsahuje aminokyselinu arginín, ktorá sa v tele mení na oxid dusný umožňujúci relaxáciu ciev. Skvelo teda prospieva správnej regulácii krvného tlaku a priaznivo ovplyvňuje aj poruchy erekcie. Vo vedeckých kruhoch sa arginín nazýva aj „prírodnou viagrou“. Zbierku vzácnych látok dopĺňajú zinok aj vitamín E zvyšujúci pohyblivosť aj množstvo životaschopných spermií. Ako malé diamanty si telo cení aj tyrozín, aminokyselinu, ktorá pôsobí povzbudzujúco a vplýva na tvorbu dobrej nálady.
Vzácnosti nielen pre dámy
Účinné fytolátky vo fazuli omladzujú a dokonca posilňujú srdce a krvný obeh. Dámy, potrebujete dostať telo opäť do formy a zbaviť sa zopár nežiaducich kilogramov? Zaraďte do svojho jedálneho lístka fazuľu! Okrem spomínaných vitamínov a minerálov obsahuje veľa rastlinných bielkovín a vlákniny. Neobsahuje žiaden cholesterol a pomáha znižovať hladinu tukov v krvi. Má nízky glykemický index a dokáže zabezpečovať vyváženú hladinu cukru v krvi. Počas diétneho režimu vás teda nebudú prepadávať návaly vlčieho hladu. Táto strukovina má nízku kalorickú hodnotu, 100 gramov fazule obsahuje len okolo 100 kcal. Energia z diétneho fazuľového jedla sa neukladá v tele do tukových zásob, preto ju odborníci na zdravú výživu odporúčajú pri redukčných diétach a ako prevenciu nadváhy.
Chvála vláknine
Pri zvýšenej konzumácii vlákniny z fazule nezabúdajte prijímať dostatok tekutín, ktorými telo zásobujte rovnomerne počas celého dňa. Bunky tela sa vám poďakujú za čistú vodu, ktorú môžete ochutiť citrónom. Vláknina dá črevá do pohybu a nedovolí, aby sa v nich nahromadil nebezpečný odpad. Vlákninu navyše telo dlho trávi, môžete teda zjesť menej a aj napriek tomu zostanete dlhšie sýti. Dobrou správou je, že fazuľu milujú probiotické baktérie osídľujúce črevá, účinné látky podporujú ich rast a rozmnožovanie. Fazuľa obsahuje aj silné antioxidanty, ktoré majú úžasnú schopnosť vychytávať voľné radikály. Odborníci tvrdia, že ľudia, ktorí jedia pravidelne potraviny bohaté na vlákninu, majú zriedka cukrovku.
Zbraň proti zlému cholesterolu
Výživoví poradcovia sa zhodujú, že vďaka kokteilu účinných látok sa pomocou pravidelnej konzumácie fazule dočkáme zníženia zlého LDL cholesterolu až o 20 percent! Stačí, ak denne pridáme do jedál 100 – 150 gramov fazule, ktorá má mechanizmov na likvidáciu zlého cholesterolu hneď niekoľko. Zjednodušene: vláknina a saponíny na seba v črevách viažu cholesterol, ktorý sa takto do tela nevstrebáva a vylúči sa z tela pekne von. Samozrejme, fazuľa náš nezdravý životný štýl nespasí. Preto sa stravujme vyvážene, podľa pravidiel zdravej výživy, a denne sa venujme pohybovej aktivite. Podľa odborníkov stačí, ak rýchlou chôdzou prejdeme denne štyri kilometre.
Na krásnu pleť
Fazuľa obsahuje kombináciu spomínaného niacínu a kyseliny pantoténovej, ktoré sú dôležité pre krásnu, hebkú a zdravú pleť. Aj menší nedostatok niacínu spôsobuje vznik šupín a praskanie pokožky. Nedostatok kyseliny pantoténovej stojí v pozadí nielen problémov s pokožkou, ale aj lámavosti vlasov.