Načrite čašou do histórie
Inšpirujte sa chuťami šľachty a monarchov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme vína, ktoré sa podávali i na kráľovských dvoroch.
Tokajské vína zo „zeme Talianov“
Áno, čítate správne. Možno sa na prvý pohľad žiada poopraviť nás. Veď predsa tokajské vína nie sú z Talianska…
Za týmto označením stojí uhorský kráľ Belo IV, ktorý vyľudnenú oblasť po tatárskych nájazdoch, medzi riekami Bodrog a Tisa, kolonizoval v 13. storočí osadníkmi z talianskeho mesta Bari. Práve talianski vinohradníci tu vysadili nové odrody viniča, ako Furmint, Ballafant, Bokato.
Ďalším historickým míľnikom tejto oblasti bolo 17. storočie a uzákonenie zberu cibéb v Uhorsku. Tým sa začala éra výroby sladučkých tokajských výberov, ktoré boli hlavným vývozným artiklom bardejovských a levočských kupcov. Už vtedy malo tokajské víno svoju vlastnú ochrannú značku „samorodý“, ktorá zaručovala pravosť jeho pôvodu.
Medzi skvosty našej pivnice určite právom patria tokajské vína, ktorým patrí titul „Vinum regum – rex vinorum“, teda „Víno kráľov – kráľ vín“, udelený francúzskym kráľovským dvorom Ľudovíta XIV.
Výber vín z tokajských rádov je preto doslova kráľovskou voľbou.
Červené zlato Toskánska
Vína zo slávneho vinohradníckeho Toskánska sú kráľovskou voľbou už od nepamäti. Degustovali ste napríklad vína šľachtickej rodiny Frescobaldi?
Svojho času ich zbožňoval aj taliansky umelecký velikán Michelangelo, ktorý za ne dokonca platil svojimi obrazmi.
Vína Frescobaldi boli pravidelne dodávane aj na dvor anglického kráľa Henryho VIII. a na anglickom kráľovskom dvore sú obľúbené natoľko, že sa podávali i na svadbe Williama a Kate.
Liek Márie Terézie, slovenská Frankovka
O víne sa často hovorí aj v spojitosti s jeho liečivými účinkami. Možno v tom má prsty práve slovenská Frankovka, ktorá údajne vyliečila Máriu Teréziu. Príbeh slovenskej Frankovky sa na dvore Habsburgovcov začal písať v roku 1767, keď cisársku rodinu postihli kiahne. Mária Terézia bola chorobou zasiahnutá natoľko, že jej bolo udelené i posledné pomazanie. Keď sa o tom dopočul račiansky farár Radochányim, poslal jej sud s Frankovkou. O pár dní neskôr sa Mária Terézia uzdravila a farára pozvala na cisársky dvor. Tam mu darovala bohoslužobné rúcho vyšívané zlatom a Frankovka sa od tých čias stala neoddeliteľnou súčasťou pivníc Habsburgovcov.
Vinárske perly strednej Európy
Na vinársku mapu bez pochýb patria vinárske mocnosti, ako Francúzsko, Taliansko či Španielsko. Poznáte však dobre i poklady strednej Európy? Mnohí ani netušia, aké skvosty sa nachádzajú v našom okolí.
V susednom Rakúsku stoja za zmienku a degustáciu minimálne dva svetové regióny.
Burgenland a Wachau
Prvá lokalita je dnes slávna svojimi bobuľovými výbermi, ale predovšetkým i modrou odrodou Frankovka, ktorá stelesňuje a dokonale vystihuje červené vína strednej Európy.
Vynechať nesmieme ani biele vína z Wachau, hlavne Veltlínske zelené alebo Rizling rýnsky, ktoré posledných 20 rokov patria medzi to najlepšie zo svetovej scény bielych vín. Netreba zabudnúť, že i napriek svojej malej veľkosti patríme do regiónu špičkovej vinárskej úrovne i my. Porovnávať naše vína s inými velikánmi nemusí byť také zložité, práve naopak, znie to ako vynikajúci cieľ degustácie.
Počas návštevy Hotela Lomnica určite využite služby našich someliérov, ktorí vám odporučia ideálny wine pairing alebo degustačné vzorky, vďaka ktorým budete môcť precítiť a porovnať rôzne terroiry Slovenska, Rakúska, Toskánska a ostatných vinárskych skvostov strednej Európy.