Predvídajte
Štýl jazdy aj rýchlosť treba prispôsobiť zmeneným podmienkam. Rozbiehajte sa plynulo a brzdite radšej v predstihu. Vchádzať do zákruty rýchlo je hazard, ktorý sa nevypláca. Treba pamätať na pravidlo, že každá jedna zákruta auto vynáša, to je zákon fyziky.
Zväčšite odstup medzi ostatnými vozidlami
Výrazne väčší odstup od predchádzajúceho vozidla zabezpečí dostatok priestoru na plynulé zastavenie bez toho, aby ste prudko brzdili. To isté platí aj vtedy, keď stojíte v kolóne alebo na križovatke.
Rešpektujte odporúčané rýchlosti a dopravné značky
Ľudí to prirodzene láka k rýchlej jazde, ale nejeden šofér už na ňu doplatil. Ak je vozovka vlhká a teplota klesne pod 4 °C, treba byť obozretný. Na prvý pohľad môže byť mokrá cesta v skutočnosti pokrytá súvislou vrstvou ľadu. Tieto okolnosti sa často podpisujú pod dopravné nehody.
Čo ak predsa len dostaneme šmyk?
V okamihu, keď pocítime šmyk, šliapneme na spojkový a brzdový pedál súčasne do momentu, kým sa auto úplne nezastaví. Toto však platí len v prípade, ak neprechádzame zákrutou a vozidlo je vybavené systémom ABS vyššej triedy. Ak šmyk dostaneme v zákrute, súbežne s brzdením točíme volantom na opačnú stranu. Inak by sa auto otočilo okolo svojej osi. Pri vozidlách s vyššou triedou ABS brzdíme počas celej doby šmyku, auto si už spraví, čo má.
Takisto je dôležité správne nastavenie sedadla vodiča (znázornené na obrázku).
Vodič najlepšie pocíti šmyk, keď má chrbát zapretý o sedadlo. Má tak aj lepší prehľad o smere pohybu vozidla. Súčasne je manévrovanie volantom oboma rukami rýchlejšie a efektívnejšie. V každom prípade však jazdite tak, aby ste šmyk vôbec nedostali.
Čo si vyžaduje vaše auto v zime
- Nemrznúce kvapaliny sú nevyhnutnosťou, ako aj pravidelná kontrola mechanických častí automobilu (napríklad stieračov). Niekoľkoeurová investícia môže ohroziť nielen váš život, ale aj život iných osôb.
- V aute nesmie chýbať metlička a škrabka na okná.
- Vozidlo vstupujúce do cestnej premávky musí byť dôkladne očistené od snehu, a to nielen na streche, kde padajúce kúsky snehu s ľadom môžu ohroziť vodiča jazdiaceho za takýmto vozidlom. Za neočistenú tabuľku s evidenčným číslom hrozí pokuta až 60 eur.
- Fungujúca klimatizácia je dôležitá nielen v lete, ale aj v zime. Významným spôsobom prispieva k bezpečnosti prevádzky vozidla. Zabraňuje napríklad zahmlievaniu okien.
- Zahriatiu motora, v záujme jeho nepoškodenia, napomáha plynulá a pomalá jazda pri nízkych otáčkach. Obzvlášť to platí pre dieselové motory, kde je doba zahriatia motora ešte dlhšia.
- Keďže naša vyhláška nešpecifikuje časové vymedzenie výmeny pneumatík, je potrebné zohľadniť predovšetkým počasie v zimných mesiacoch. Odporúčam ich výmenu už pri teplotách, ktoré sa nachádzajú na hranici 7 ˚C a nižšie.
- Potrebná je aj častá kontrola tlaku v pneumatikách. Tlak v pneumatikách úzko súvisí s dĺžkou brzdnej dráhy a priliehavosťou k vozovke. Pri ochladení dochádza k poklesu tlaku v pneumatike, čo môže zapríčiniť v lepšom prípade opotrebovanie, no v tom horšom dopravnú nehodu.
- V zime sa nadmerne zaťažuje akumulátor vozidla. Platí to hlavne v prípade častých štartov, kedy mu škodia najmä nízke teploty pod nulou. No ak máte možnosť nabitia batérie, zvýšite tým odolnosť voči výrazne nižším teplotám.
- Treba mať na pamäti, že auto je nielen dobrý pomocník, ale v prípade nezodpovednosti aj zlý pán.