Uvarte si čaj s čarovnou ingredienciou
Každý deň si uvarte čaj: Zázvor nakrájajte na malé kocky, citrón zase na kolieska. Kopcovitú lyžicu nakrájaného zázvoru zalejte šálkou horúcej vody, pridajte plátky citrónu a nechajte 20 minút lúhovať. Nápoj môžete ochutiť medom a popíja sa teplý. Je plný antioxidantov a vitamínu C, takže prospieva imunite. Ďalším benefitom je, že zázvor pomáha pri chudnutí. Okrem toho, ak chcete posilniť imunitu, do šálky kávy alebo svojho obľúbeného čaju (či už čierneho alebo zeleného) si zakaždým pridajte štipku škorice, kardamom, zázvor alebo klinčeky. Tieto ingrediencie pomáhajú bojovať proti baktériám a vírusom a zároveň aktívne pôsobia proti zápalu v organizme.
Hýbte sa, ale…
Šport, ale aj pohyb vo všeobecnosti (naozaj stačí denne polhodinu chodiť vo svižnom štýle) patrí k najväčším posilňovačom imunity. Vedci už zistili, že znižuje riziko chronických ochorení, mentálnych ťažkostí, ako sú depresie, úzkosti či syndróm vyhorenia, zlepšuje náladu a zároveň posilňuje imunitu. Akurát musíte športovať pravidelne a nepreháňať to. Keď to totiž preženiete, krátko po docvičení sa dostaví tzv. imunologické okno, počas ktorého sme náchylnejšie ochorieť. Okrem toho vedci potvrdili, že ľudia, ktorí to so športom preháňajú, majú horšie mentálne zdravie ako tí, ktorí športujú s mierou.
Nevynechajte dámsku jazdu
Vedeli ste, že aj priateľstvá môžu naštartovať váš imunitný systém? Je to tak. Stretnutia s priateľmi podporujú produkciu hormónu šťastia sérotonínu, ktorý zas výrazným spôsobom redukuje stres. No a stres je najväčší ničiteľ imunity. Jedna štúdia dokonca preukázala, že sérotonín a oxytocín vylučované pri stretnutiach s priateľmi, môžu proti bolesti pôsobiť rovnakou silou, ako lieky na báze morfia. Tak na čo ešte čakáte? Čo najskôr zorganizujte dámsku jazdu, veď silná imunita je nesmierne dôležitá.
Hruškami proti kašľu
Biely cukor našej imunite nepraje, preto keď máte chuť na sladké, dajte si radšej ovocie. To jesenné vás nabije nielen vitamínmi, ale aj pozitívnou energiou. Tak napríklad vedeli ste, že hrušky obsahujú vitamíny skupiny B, preto pozitívne pôsobia na náš nervový systém a dokážu zlepšiť náladu? Navyše, hrušková šťava má mierne protizápalové účinky, takže pomáha napríklad aj pri bolestiach hrdla a zahlienení. Pečené hrušky sú zase výborným ľudovým prostriedkom proti kašľu. Po hrozne siahnite, keď vás trápi únava a stres, dokáže vám vrátiť energiu. Ľudoví liečitelia ho odporúčajú aj pri chorobách dýchacích ciest, pretože vraj pôsobí posilňujúco na priedušky a pľúca.
Privoňajte k levanduli
Je všeobecne známe, že jeseň so sebou prináša aj pocity melanchólie a depresie. Tie sa môžu spájať aj s nespavosťou a odtiaľ je už len krok k chorobám, pretože organizmus vyčerpaný depresívnou náladou a nedostatkom spánku je ľahkým terčom baktérií a vírusov. Ak sa tomu chcete vyhnúť, majte poruke levanduľu. Na zlepšenie nálady, upokojenie nervov, proti nespavosti, ale aj bolestiam hlavy si môžete uvariť levanduľový čaj. Alebo si pripravte voňavý levanduľový kúpeľ. Aby bol jeho upokojujúci účinok stopercentný, vodu si zohrejte na teplotu 37 až 38 stupňov a oddýchnite si v nej 15 až 20 minút.
Dajte si za lyžicu medu
Často sa označuje za najlepší prírodný liek. Posilňuje imunitu, má antibakteriálne aj protivírusové účinky. Pomáha nám proti zápalu aj pri hojení rán. Zároveň prospieva žalúdku a črevám, posilňuje pečeň a žlčník a ako vieme, veľká časť imunity sa skrýva práve v bruchu. Med je tiež výborný proti nespavosti. Dajte si denne za lyžicu medu a vaše telo sa vám poďakuje. Môžete ho pridávať aj do čaju alebo napríklad ráno do bieleho jogurtu.
Šup do sauny
Sauna pomáha najmä ľuďom s častými ochoreniami dýchacích ciest, zápalmi priedušiek a pľúc či chronickým zápalom prínosových dutín. Na to, aby vám pomohla, však musíte do nej chodiť pravidelne, odporúča sa aspoň raz do týždňa. V čom všetkom vám pomôže? V saune pri vysokej teplote sa zrýchľuje krvný obeh, teplo pozitívne vplýva na všetky orgány, hormonálny systém, svalstvo aj kĺby, organizmus sa výrazne potí a detoxikuje. Zároveň sa zvyšuje metabolizmus, podporí sa tvorba nových kožných buniek a regenerácia pokožky, prečistí sa pleť. Sauna odbúrava stres, únavu, navodzuje celkový pocit psychickej rovnováhy a posilňuje imunitu a odolnosť voči chorobám.
Len pomaly s tým obliekaním!
Všimli ste si, koľko ľudí hneď v prvých septembrových dňoch vytiahne zo skrine bundy, hrubé topánky a zababušia sa do veľkého šálu alebo šatky? Nerobte to! Je oveľa lepšie, keď telo zažije aj trochu nepohody vo forme chladu a naučí sa „vyrábať si“ viac tepla. Inými slovami, je fajn, keď sa prirodzene otužujeme a zvykáme organizmus na chlad. Podporiť to môžeme aj striedavými sprchami.
Doplňte si „déčko“ a zinok
Keď v tele chýba vitamín D, sme náchylnejšie na choroby, môžeme pociťovať únavu, spavosť a smútok a navyše „déčko“ je dôležité aj pre zdravé a pevné kosti. Okrem toho ten, kto má v tele dostatok vitamínu D, sa ľahšie a rýchlejšie dostane aj z vážnejších ochorení. No a okrem „déčka“ je pre posilnenie imunity výborný aj zinok. Zvyšuje celkovú obranyschopnosť organizmu, pomáha nám bojovať proti depresiám a vyčerpanosti, podporuje aj hojenie rán.
Zamilujte sa
Keď sme zamilované, sme plné hormónov šťastia, žiarime spokojnosťou a naša imunita sa tým pádom cíti silná. Presne naopak je to pri rozchode. Štúdia uverejnená v časopise Psychosomatic Medicine potvrdila, že ľudia, ktorí sú vystavení pozitívnym emóciám, sú šťastní a spokojní, ťažšie podľahnú prechladnutiu alebo vírusom chrípky. Okrem toho vedci potvrdili aj to, že ľudia, ktorí žijú v partnerskom zväzku, bývajú menej často chorí a keď predsa len ochorejú, tak musia ísť do nemocnice, ich hospitalizácia trvá kratšie ako v prípade tých, čo žijú sami. Vo všeobecnosti sa zistilo, že manželia žijú dlhšie, ako ich slobodní rovesníci.