Štartovanie vozidla

Ideálne je, hlavne pri dieselových motoroch, v zimnom období neštartovať hneď, ale počkať, kým zhasne kontrolka žeravenia. signalizuje predhriatie dieselového motora, čo znamená, že žeraviace sviečky („žhaviče“) sú v činnosti. Po zhasnutí kontrolky treba čo najskôr naštartovať motor.

Čo sa týka naštartovaného vozidla na voľnobehu ešte pred očistením vozidla od ľadu/snehu, výrobcovia to neodporúčajú. Avšak 5 minút vozidlu neuškodí, keďže vozidlo musí byť pred jazdou kvalitne očistené, predovšetkým kvôli bezpečnosti v cestnej premávke.

 

Očistite auto od snehu a ľadu

Je to asi najdôležitejšia činnosť pred jazdou, ktorú netreba podceňovať. Už veľa ľudí „oľutovalo“ tých 5 minút, ktoré ušetrili, mnohí zaplatili aj životom.

Ľad z auta nečistite inými pomôckami, ako je metlička so škrabkou, inak si poškriabete lak.

Ideálne je mať vo výbave dva nástroje – metličku na sneh (na očistenie karosérie) a škrabku na ľad (na okenné časti). Existujú rôzne metódy čistenia, ale asi najhoršia pri odstraňovaní ľadu z okna je hliníková lyžička…

 

Jazda prvých pár km

S vozidlom sa rozbiehajte opatrne a plynulo, či už pre podmienky na vozovke, ale aj preto, že vozidlo musí dosiahnuť prevádzkovú teplotu. Je to veľmi dôležité pre životnosť vozidla.

Čo je ešte dôležité

 

  • Prevádzkové kvapaliny

Nutnosťou je chladiaca kvapalina – používame ju ako náplň v chladiacej sústave. Je veľmi dôležitá, lebo zabezpečuje optimálnu teplotu motora v každom ročnom období. Poznáme rôzne označenia chladiacej kvapaliny, napr. úplne najznámejšia pre nás je G12 – G13 (ružová). Väčšina nášho vozového parku používa práve toto označenie, ale pozor, pretože každý výrobca vozidiel má svoju, nikdy by sa nemala zameniť!

  • Voda do ostrekovačov

Určite je potrebné dať zimnú zmes aj skôr, než príde zima. Rána bývajú chladnejšie a často sa stáva, že aj menší mráz upchá dýzy. Najčastejšia chyba, ktorá sa stáva, je, že sa pri dolievaní pred sezónou zmieša zimná zmes s letnou. Preto je potrebné vždy minúť letnú a až potom následné dolievať zimnú zmes.

  • Stierače

V zime sú práve stierače veľmi namáhanou časťou na vozidle oproti letu. Preto sa odporúča 1- až 2-krát v roku ich výmena. Samozrejme, závisí to aj od podmienok, v akých vozidlo jazdí.

 

  • Zimné pneumatiky

Každý zodpovedný šofér nenecháva nič na náhodu a berie zimné pneumatiky počas obdobia zimy ako povinnosť. Práve ony sú jednou z hlavných záruk bezproblémovej prevádzky vozidla aj počas mrazivého počasia. V tomto období sa vyznačujú výhodnejšími vlastnosťami ako letné gumy, lepšie držia na ceste a znižujú riziko prípadného šmyku. Nezabúdajte, že aj zákon ukladá povinnosť používať zimné pneumatiky, a to od polovice novembra do polovice marca, ak sa na vozovke nachádza námraza alebo sneh.

 

  • Komfort vo vozidle

Takisto ako v lete, aj v zime platí pravidlo, že rozdiel medzi vonkajšou teplotou a vnútornou by nemal byť veľký, ale to už je vecou vodiča, každému vyhovuje niečo iné. Najdôležitejšie je vždy ochrániť seba a potom vozidlo, ale obidve veci spolu súvisia a aj svojou zodpovednosťou si vieme pomôcť, pričom stačí tak málo.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi