Pokles fyzickej výkonnosti v pokročilejšom veku má celý rad príčin. Tím amerických a kanadských vedcov zistil, že seniorom prestávajú vo svaloch pracovať mitochondrie. Tieto malé organely sa nachádzajú v svalových bunkách a vyrábajú energiu pre prácu svalov. Čím horšie sú na tom mitochondrie, tým menší má sval objem a tým nižší výkon podáva. Vedci porovnali intenzitu práce génov vo svaloch 26 ročných a 70 ročných mužov a žien. Ukázalo sa, že gény vo svaloch seniorov niesli typický „starecký“ profil aktivity.
Podľa výsledkov experimentu však nie je situácia seniorov beznádejná. V spomínanej štúdii začali seniori pod odborným vedením trénovať, pričom nešlo o nijako vyčerpávajúce cvičenia. Dvakrát v týždni pod dohľadom trénera posilňovali celé telo dvanástimi rôznymi cvikmi. Už po polroku urobili seniori výrazný pokrok. Nikto z nich nemal s posilňovaním skúsenosti z minulosti, ale do cvičenia sa pustili s veľkým odhodlaním. Na začiatku boli o 60 % slabší ako mladí ľudia, po pol roku za mladíkmi zaostávali iba o 38 %. Dramaticky sa im zmenil aj profil aktívnych génov v svalovine. V mnohých smeroch sa blížil spektru aktívnych génov vo svalovine mladých ľudí. To vedcov zaskočilo, pretože čakali, že úroveň aktivity jednotlivých génov zostane u seniorov viac-menej rovnaká. Zásadná zmena dokazuje význam cvičenia. Nielenže zlepšuje fyzický stav, ale pôsobí priamo proti starnutiu a to je v pokročilejšom veku naozaj významný dôvod pre športovanie.
Efekt trval aj naďalej
A aký bol ďalší osud seniorov? Vedci si ich zavolali na testy ešte po štyroch mesiacoch. Väčšina už do posilňovne nechodila, zato skoro všetci cvičili doma a získanú fyzickú kondíciu si udržali. Dokazuje to, že na cvičenie nie je nikdy neskoro a že nemusíte tráviť život v posilňovni zdvíhaním železa, aby ste sa mohli tešiť z významného prínosu. Zaujímavé je tiež spektrum génov, ktoré fyzická aktivita vo svale prebúdza. Sú medzi nimi aj gény, ktorých funkcia má vzťah k vzniku cukrovky alebo kardiovaskulárnych chorôb. To vysvetľuje, prečo šport pôsobí ako prevencia týchto chorôb.