Centrom plných úchvatných architektonických pamiatok sa môžete potulovať hoci i celé dní, a aj tak objavíte niečo, o čom ste zatiaľ nemali ani tušenie.

Väčšina návštevníkov mesta ležiaceho nad riekou Tiber na úvod zamieri ku Koloseu, tej najznámejšej starovekej pamiatke Ríma. Ten obrovský amfiteáter bol v dávnych časoch gladiátorských zápasov schopný pojať až 50-tisíc divákov. V aréne sa však neodohrávali len krvavé súboje otrokov. Koloseum vraj bývalo aj miestom simulovaných námorných bitiek – arénu azda bolo možné kedysi aj napustiť vodou.

V tesnej blízkosti Kolosea stojí Konštantínov oblúk, dvadsať metrov vysoká stavba z bieleho mramoru, vybudovaná po roku 300 cisárom Konštantínom na počesť víťazstva nad sokom Maxentiom. Neďaleko je Forum Romanum, niekdajšie centrum rímskeho impéria. Na námestí bývali trhoviská, chrámy a triumfálne oblúky, po nájazdoch barbarov a zlodejov už majestátnosť priestoru pripomínajú len ruiny. Presne to isté platí aj o Cézarovom chráme či o Oblúku cisára Septimia Severa objavenom až pri vykopávkach, ktoré prebiehali na prelome 18. a 19. storočia.

Via del Corso, hlavná trieda starého mesta, leží len kúsok od ďalšej z dominánt Večného mesta – Panteónu, chrámu dokončeného v 2. storočí cisárom Hadriánom. Pozoruhodné je, že tento chrám nemal a nemá žiadne okná, svetlo doň dopadá niekoľkometrovým otvorom v kupole. Vnútri Panteónu je hrobka vyhláseného talianskeho maliara a architekta menom Raffael Santi, autora Sixtínskej madony a architekta Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, najmenšom štátnom útvare na svete, ktorý nájdete priamo uprostred Ríma.

Vatikán, oddelený od mesta vysokými hradbami, tvorí územie s rozlohou približne 44 hektárov. Súčasťou pápežského štátu je Svätopeterské námestie, bazilika a záhrady, ktoré sú verejnosti prístupné len na zvláštne povolenie. Turisti môžu popri Svätopeterskej bazilike, najväčšieho kresťanského chrámu planéty, navštíviť aj jedinečný komplex vatikánskych múzeí s umeleckými skvostmi nevyčísliteľnej hodnoty.

Obrazáreň skrýva Tizianove, Leonardove a Raffaelove diela, Sixtínska kaplnka je vyzdobená stropnými freskami a Michelangolovým Posledným súdom, dielom cirkvou zapovedaným a odhaleným až v 90. rokoch minulého storočia.

Aj Rím, rovnako ako väčšina veľkomiest, dokáže človeka unaviť. Je hlučný, plný turistov i neodbytných predajcov suvenírov a najrôznejších, vlastne bezcenných taľafatiek. Návštevníci potom hľadajú miesto, kde si od toho hurhaja a hluku môžu odpočinúť a stráviť dojmy z celej tej nádhery.

To sa im potom celkom určite podarí v niektorej z nespočetných a takisto aj veľmi príjemných kaviarničiek alebo napríklad aj na Španielskych schodoch – od Vatikánu nie sú ďaleko. Na Španieskom námestí vedú od fontány Barcaccia ku kostolíku Trinitá dei Monti. Schody, je ich 140, patria k rímskym atrakciám. V lete sa na nich opaľujú miestne ženy a dievčatá a často sa tu konajú aj módne prehliadky – práve v tejto časti mesta totiž sídlia luxusné butiky, ktoré taliansku metropolu preslávili ako centrum svetovej módy. Len tie ceny vám možno radosť neurobia…

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.