Vyprážaného kapra v mnohých domácnostiach vystriedal rezeň, ale porcie zemiakového šalátu zdobia tanier aj tak. A k tomu misy s sladkosťami, veď sú sviatky, tak prečo si nedopriať! Mali by sme ale napriek tomu ctiť niektoré pravidlá, ak nechceme prežiť Vianoce v žalúdočných ťažkostiach. Základom je, že sa pokúsime jesť s mierou. Nemusíme mať celý tanier zaplnený šalátom prekrytým dvoma alebo tromi kusmi rezňa. Rezeň stačí jeden a šalátu dve až tri lyžice. Po hodinke či dvoch po večeri si môžeme pomaškrtiť na sladkostiach. Z tých by sme si mali len „zobať“, nie lámať rekordy v počte zjedených koláčov za minútu. Pivo po večeri nie je hriech, ale víno prekladajte pohármi vody. Nemali by sme to preháňať s liehovinami.
Keď sa predsa len priťaží
Aj pri najväčšej opatrnosti sa ale niekedy nevyhneme tráviacim ťažkostiam. Časté je pálenie záhy, keď sa žalúdočné šťavy dostávajú do pažeráka. V prípade prejedenia je vinníkom práve príliš plný žalúdok, ktorý kyseliny „vytláča“ hore. Prvou pomocou sú antacidá, teda prostriedky proti prekysleniu žalúdka, ktoré sú voľne predajné v lekárňach. Tradičná je jedlá sóda, ale pozor na dávkovanie. Pomáha čaj z mäty, medovky, paliny alebo puškvorca.
Obyčajná žalúdočná nevoľnosť si vyžaduje odľahčovacie diéty, teda ľahké vývary, ovocie a zeleninu. Pomôže zázvorový čaj ‒ k nakrájanému zázvoru môžete pridať klinček, škoricu a nové korenie. Zjemníte ho medom a citrónom. Pri závažných problémoch ale vyhľadajte lekára.
Nadmerné množstvo jedla, ktoré bežne nekonzumujeme, môže vyvolať nafukovanie, pretože tráviace ústrojenstvo nestačí potravu spracovať. Problém sa prejavuje nevoľnosťou, plynatosťou, pocitmi plnosti. Môžu sa objaviť kolikové bolesti brucha a tlak na bránicu, ktorý niekedy vyvoláva búšenie srdca a zvyšuje krvný tlak. Ťažkosti často vyvolávajú dojem, že ide o infarkt! Prvá pomoc je pohyb. Choďte, a pokiaľ to ide, aj cvičte.
Niekedy pomôže aj málo
V prípade hnačky ide o problém typický pre „diétne chyby“. Odporúča sa dočasná hladovka, alebo aspoň jesť len suché tvrdé pečivo a piť čierny čaj. Pite čo najviac! Skvele sa osvedčuje staré dobré živočíšne uhlie.
Zápcha sa objavuje pri nedostatku tekutín, vlákniny a pohybe, teda pri vianočnom „povaľovaní sa“ pri televízii. Pomôže prechádzka, jedzte sušené slivky alebo marhule, nelúpanú ryžu, prípadne si doprajte priamo vlákninu z lekárne.
Strašiakom Vianoc je však žlčníkový záchvat. Klasický záchvat sa prejavuje pocitom plnosti, nafúknutým tvrdým bruchom a tupou bolesťou vpravo pod rebrami, ktorá kolíše, spravidla vystreľuje pod lopatku a dlho pretrváva. Môže ju sprevádzať pocit na zvracanie. Ako prvá pomoc sa odporúča teplý (nie horúci!) obklad na pravé rebro, ohľadom liekov na uvoľnenie svaloviny sa ale radšej poraďte s lekárom.
Ako zmierniť škodlivosť a zlepšiť chuť
Náhrady tradičných vianočných jedál každému nechutia. Stačí ale málo a tráviaci trakt bude spokojný. Vyprážanú rybu alebo rezeň pokvapkajte citrónom, zmierňuje negatívne vplyvy prepálených tukov. Mimochodom, vyprážajte radšej na masti, prepálený olej škodí. Majonézu v šaláte nahraďte zmesou oleja a horčice.