Niektorí začali hovoriť o nedovolenom dopingu, ďalší o záhadnom ochorení. Vysvetlenie však bolo prosté – Phelps mal na tele stopy po bankovaní, tradičnej čínskej terapii. Mimochodom, okrem Phelpsa sa za podliatiny po bankovaní nehanbí ani herečka Gwyneth Paltrow, známa propagátorka zdravého životného štýlu a alternatívnych liečebných metód, či herečka Jennifer Aniston, o ktorej sa šepkalo, že sa takto snaží podporiť svoju plodnosť. Speváčku a módnu ikonu Victoriu Beckham zase fotoreportéri pristihli s kruhovými odtlačkami na pokožke po veľkom žúre, takže sa začalo špekulovať, že bankovanie využíva ako detoxikačnú kúru, keď to „prepískne“ s jedlom či s alkoholom.
Dnes už krv netečie
Bankovanie bolo známe už v stredoveku. Najbližšie má k akupresúre, pri ktorej sa stláčajú akupunktúrne body (aktívne body na povrchu tela). V prípade bankovania sa na tieto body pôsobí podtlakom, ktorý vzniká odsatím vzduchu zo sklenenej banky. Lekár najskôr banku nahreje a potom ju „pricucne“ na presne vybrané body na tele. Nie je to bolestivé, môžete však spočiatku pociťovať mierne akoby štipnutie na pokožke.
V minulosti sa viac využívala technika tzv. mokrého bankovania, kým dnes sa preferuje suché bankovanie. Pri mokrom bankovaní sa pred priložením banky na kožu, najskôr trochu narušila (narezala) pokožka. Banka tak vyťahovala aj nahromadenú „zlú“ či „nečistú“ krv. Pripomínalo to v našich končinách dobre známu liečbu pijavicami či púšťanie žilou.
Pri suchom bankovaní krv netečie, nič sa nereže, pokožka ostáva neporušená. Banka sa len priloží na kožu a pri vytvorenom podtlaku vsaje časť kože aj s podkožím. Keďže môže nastať popraskanie drobných cievok, vytvorí sa krvný výron (vyzerá to ako podliatina či cucflek). Organizmus podľa liečiteľov na to zareaguje tak, že sa aktivujú imunitné procesy a to nielen v mieste prisatia banky a v jej okolí, ale v podstate v celom organizme. Bankovanie odporúčajú najmä pri takých ochoreniach ako je bežné nachladnutie a chrípka, ale aj artritída, bolesti chrbta, črevné problémy, bolesti svalov, celulitída, úzkosti a depresie.
Ako pomáha?
Stimulácia hlbokých tkanív bankami podľa liečiteľom:
- Pomáha zmierňovať zápal a znižuje chronickú bolesť
- Podporuje prietok lymfy, čím sa stimuluje detoxikácia
- Posilňuje imunitný systém
- Zlepšuje prietok krvi, posilňuje srdcovo-cievny systém
- Uvoľňuje svaly a spojivové tkanivá
- Uvoľňuje zrasty pri jazvách po operáciách
- Posilňuje farmakologické účinky liekov
- Stimuluje tok životodarnej energie čchi (podľa tradičnej čínskej medicíny je to naša biologická vitálna sila, ktorá keď stagnuje a naruší sa jej prúdenie v jednotlivých dráhach, tzv. meridiánoch, prejaví sa to ochorením)
Ako sa budem cítiť?
Po bankovaní sa budete cítiť ako po bežnej masáži. Príjemne unavená, ale zároveň uvoľnená. Treba veľa piť, aby sa uvoľnené škodliviny odvádzali z tela Taktiež sa vyhnite ťažkým jedlám a alkoholu. Ideálne je, keď si po bankovaní môžete ešte aspoň dve hodiny oddýchnuť, len tak zabalená v deke.
Kedy vám môže pomôcť?
Bankovanie môže byť výbornou podpornou terapiou najmä:
- Pri bolestiach chrbta a šije
- Pri bolestiach kĺbov
- Pri migrénach a tenzných bolestiach hlavy
- Pri tráviacich ťažkostiach, keď treba posilniť žalúdok, slezinu, pečeň či žlčník
- Keď potrebujete posilniť imunitný systém
- Keď máte problém s prekrvením dolných končatín
- Pri detoxikačných kúrach
Komu sa neodporúča bankovanie?
- Pacientom s hemofíliou a poruchami krvnej zrážanlivosti
- Tehotným ženám
- Ľuďom, ktorí majú problémy s cievami, so srdcom a vysokým krvným tlakom
- Ženám so silnou menštruáciou
- Onkologickým pacientom
- Akútne chorým s vysokou teplotou