Výskyt lupín pozorujeme v závislosti na klimatických podmienkach (zlepšenie v lete, pri mori a na horách), ročnom období (vrchol zhoršenia v zimných mesiacoch) a na psychických faktoroch (zhoršenie pri strese). Za hlavnú príčinu vzniku šupín (lupín) je považovaná nadmerná tvorba kožných buniek a kvasinka Malassezia furfur, ktorá síce patrí k bežnému osídleniu kože, ale niekedy na ňu pokožka reaguje zápalom. Liečba je dlhodobou záležitosťou.
Ako prvú voľbu odporúčame šampóny. U detí volíme najprv klasické bez prídavku antimykotík, ak zlyhajú, potom s prídavkom 2 % ketokonazolu. U dospelých sú vhodné šampóny s obsahom keratolytika, antimikrobiálnych substancií či antimykotík.
V ďalšej fáze sa pri stredne ťažkých stavoch liečba dopĺňa aplikácií antimykotických gélov či roztokov, kortikoidných roztokov a mliek, pri ťažších formách potom aplikácia zábalu s liečebným krémom. Istých efektov dosahuje tzv. podporná terapia, keď možno využiť tzv. ožarovacie (laserové) hrebene, ďalej sa odporúča užívanie organicky viazaného zinku.