Ako sa to vlastne zrodilo…
Začneme najskôr pôvodom a históriou ružového vína, ktorá je, mimochodom, pomerne krátka, ale zároveň turbulentná. Začiatok výroby ružových vín sa odhaduje niekde v polovici 20. storočia vo francúzskych oblastiach Anjou a Provence. Pôvodne to bola jemná náhrada bielych vín, aby vo veľkých horúčavách príjemne ochladili a pôsobili výrazne ovocne. Prvé vína tohto typu vznikli vlastne náhodou, ktorú spôsobila technologická chyba pri výrobe. Ako sa vlastne vyrába ružové víno? Je to veľmi jednoduché, ale zároveň to potrebuje aj dávku dobrých vedomostí o výrobe vína. Skrátene povedané, je to víno produkované z modrého hrozna a pomocou veľmi krátkej až žiadnej macerácie sa z neho uvoľní jemná ružovkastá farba, ktorá môže mať až 16 klasických odtieňov, od lososovej až po jahodovú farbu. Vôňa sa prejavuje výrazne ovocnými prvkami, a to hlavne jahodami, malinami, figami alebo tropickým ovocím. V niektorých regiónoch sveta ako Taliansko alebo Kalifornia si môžete vychutnať ružové vína vyrobené z bieleho hrozna, ktoré sa zrodili dlhou maceráciou šupiek hrozna.
Odrody, vyzrievanie a investícia…
V už spomínaných regiónoch vládnu výrobe ružových vín predovšetkým odrody Syrah, Grenache alebo Cinsault. V našich podmienkach sa krásne ujali sorty ako Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá alebo Pinot Noir. Čo sa týka vyzrievania, tak to je už iná šálka kávy… Väčšina slovenských ružových vín je ideálna 1 – 2 roky po ich nafľašovaní. V niektorých prípadoch sa však netreba báť počkať aj 3—4 roky, pretože dané vína môžu stále pôsobiť osviežujúco a ovocne. Je to vďaka našim ideálnym podmienkam a vinohradom, ktoré sa prakticky nachádzajú v miernom až chladnejšom vinohradníckom pásme, čím si vína držia výraznú kyselinu a skvelú arómu. Pre konzumentov je dôležité uviesť, že slovenské ružové vína majú väčšinou skvelý pomer ceny a kvality a málokedy prekročia cenu 10 € za fľašu. Upozorňujeme, že skoro žiadne ružové víno nie je dlhodobá investícia a po jeho kúpe je konzumácia prakticky okamžitá. V neposlednom rade treba spomenúť, že vína toho typu z nášho regiónu sú vysoko hodnotené na svetových súťažiach a prakticky každé vinárstvo zo Slovenska, ktoré pošle vzorku ružového vína na súťaž do sveta, je nejako ocenené.
Podávanie a ideálne kombinácie
Zásadným pravidlom pri podávaní ružových vín je nízka teplota. Vyššia kyselina a ovocnosť týchto vín si totiž vyžadujú nižšiu teplotu, aby ste si ich vedeli vychutnať čo najideálnejšie. Ružové vína podávajte pri teplote 8 °C – 10 °C a servírujte ich v pohároch tvaru tulipán s uzavretým koncom. Čo sa týka kombinácie jedál, treba sa riadiť heslom jemné víno, jemné jedlo! Pre suché ružové vína zvoľte veľa druhov rýb, ľahké šaláty alebo grilovanú kuracinku. Chuťovo výrazné vína s jemným zvyškovým cukrom sú skvelé k ovocným jedlám, koláčom alebo smotanovým tortám.