Mám rada tofu a celkovo sójové výrobky. Môj manžel ich však odmieta, lebo vraj niekde počul, že pre mužov je sója úplne nevhodná. Je to pravda, môže im škodiť?

Sója sa radí medzi strukoviny. Je bohatým zdrojom bielkovín vysokej výživovej hodnoty, tukov, ďalej obsahuje vitamíny skupiny B, betakarotén vitamíny CE. Z minerálnych látok sú to hlavne vápnik, fosfor, horčík a železo. Nemožno nespomenúť ani zastúpenie vlákninynulový obsah cholesterolu, čo má priaznivý vplyv na trávenie a hodnoty lipidov v krvi.

Sójové bôby ponúkajú širokú škálu potravinárskych výrobkov (napríklad sójová múka, vločky, sójový olej), nefermentované sójové výrobky ako sójový nápoj, tofu a fermentované výrobky – sójová omáčka, natto, tempeh, miso.

Sójová múka sa pridáva ako súčasť do viacerých potravín na zlepšenie organoleptických vlastností.

Sójové mäso (textúrovaný sójový výrobok) sa používa ako náhrada mäsa.

Tofu sa v posledných desaťročiach stáva stále viac populárnejšou potravinou. Na slovenskom trhu je zastúpená široká ponuka tofu výrobkov rôznych príchutí.

Medzi najlepšie výrobky zo sóje patria fermentované výrobky. Majú vysoký obsah bielkovín, probiotík a z výživového hľadiska dôležitý vitamín K2, ktorý zabezpečuje využitie vápnika v tele a v kostiach.

Fermentované sójové výrobky sú:

  • kvalitná sójová omáčka,
  • tempeh – fermentovaný „syr“ osobitej chuti,
  • miso – pasta na dochutenie polievok a nátierok,
  • natto – fermentovaný syr, je najlepším zdrojom vitamínu K2.

Sója a sójové výrobky znižujú hladinu cholesterolu, pôsobia proti ateroskleróze a osteoporóze a majú aj protirakovinový účinok. Pre svoj obsah vitamínov skupiny B, horčíka a lecitínu umožňujú vyššie telesné výkonychránia pred stresom. Zásobujú organizmus železom a zinkom, čím sa posilňuje imunitný systém.

Záverom možno odporučiť pestrú a vyváženú stravu, ktorú si môžeme zabezpečiť aj vďaka sóji a rôznorodosti ponúkaných sójových výrobkov.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Ing. Soňa Ottingerová
Všetky články autora
Narodila sa v Malackách. Strednú zdravotnícku školu ukončila v roku 1998. Následne si svoje vzdelanie v odbore výživy ľudí rozšírila na vysokej škole, ktorú skončila v roku 2006. Po skončení materskej dovolenky, v roku 2015, nastúpila na oddelenie liečebnej výživy a stravovania, kde spolu s kolegyňou Ľudmilou Andilovou zabezpečuje stravovanie pre pacientov a zamestnancov malackej nemocnice. Vo svojom voľnom čase spolu s rodinou chodí na turistiku, bicykel alebo lyže.
Ľudmila Andilová
Všetky články autora
Narodila vo Veľkých Levároch a študovala na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave. V roku 1990 ukončila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore diétna sestra. V nemocnici v Malackách pracuje už 40 rokov. Najskôr pracovala ako diétna sestra stravovacej prevádzky lôžkového zariadenia, potom ako diétna sestra diabetologickej ambulancie v NsP Malacky. Od roku 1993 svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti výživy uplatňuje vo funkcii vedúcej oddelenia liečebnej výživy a stravovania, pri zabezpečovaní prípravy liečebnej výživy pre pacientov a stravovaní zamestnancov. Vo voľnom čase rada číta knihy, cvičí jogu a obľubuje prechádzky v prírode.
Ing. Soňa Henteková
Všetky články autora
V roku 2006 ukončila strednú zdravotnícku školu, odbor Asistent výživy. Vzdelanie v oblasti liečebnej výživy si rozšírila na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov v Nitre – odbor Výživa ľudí. V nemocnici v Malackách pracuje od roku 2012 na Oddelení liečebnej výživy a stravovania. Popri zamestnaní sa venuje cvičeniu metódy Pilates, kde aj vedie skupinové hodiny ako inštruktorka. V osobnom živote je hlavne mamou dvoch malých detí, s ktorými trávi svoj voľný čas.