Či už sa venujete ukladaniu hračiek, alebo skladáte bielizeň z vešiaka, vaše dieťa ani brvou nepohne. Niet sa čo čudovať, domáce práce nie sú také zábavné ako sledovanie rozprávky. Z ich pohľadu je upratovanie stratou času a v (ne)lepšom prípade otrava. Veď kto by chcel robiť niečo, čo ho nebaví?
Ak už však prešla tá „chvíľa“ a vy ho nejakým zázrakom prinútite k činnosti, gratulujeme vám. Ale nie nadlho. Jeho nadšenie zrejme nebude také, aké ste čakali.
Našťastie existuje zopár spôsobov, ako sa s upratovaním skamarátiť už v detskom veku. Veď len čítajte.
Čo sa naučíš zamlada…
Deti sú v mladom veku veľmi citlivé – máme teda namysli batoľatá a deti v predškolskom veku. Sú aktívne, plné energie a čo je najpodstatnejšie, chcú napodobňovať to, čo robíme my dospelí. Ak dieťa vidí, že polievame kvety a na to potrebujeme polievačku s vodou, skôr či neskôr nám ju samo bude nosievať.
Cieľom je využiť jeho nadšenie pri vytváraní spôsobu myslenia, ktorý je zameraný na pomoc druhým. Môžete začať tým, že mu dovolíte (a svojím spôsobom v duchu prikážete) odložiť hračky do skrinky, odniesť špinavú bielizeň do koša na bielizeň či ďalšie jednoduché činnosti.
Dôležité je zapamätať si, že tieto úlohy by ste mali vykonávať spolu s ním. Ako sme už uviedli, malé deti sú veľmi citlivé a jediný spôsob, ako mu vštiepiť tieto návyky, je robiť presne to, čo chceme, aby od nás odpozorovalo.
Vaše dieťa sa, samozrejme, môže dopustiť chýb. Musíte však odolať nutkaniu robiť svoju prácu sama, lebo vy to urobíte najlepšie. Buďte trpezlivá a uvidíte, že váš najmenší podniká kroky, aby sa stal zodpovednou a samostatnou bytosťou.
Motivácia formou odmeny
Ak chcete, aby bolo vaše dieťa nadšené prácou v domácnosti, musíte ju skombinovať so systémom odmeňovania, ktorý je preňho atraktívny. Napríklad, ak si vaše dieťa po sebe uprace riad zo stola, hneď ako doje, potom môže o čosi dlhšie pozerať televízor. Alebo si môže dať sladkosť po obede, prípadne mu sľúbte návštevu ZOO. Odmenám sa medzi nekladú. Ale pozor, odmeňovanie formou peňazí neodporúčame. Dieťa môže veľmi rýchlo stratiť záujem o samotné práce.
Dá sa to však aj inak. Čo tak premena domácich prác na hru? Aj to je jedna z možností, ktorú by ste nemali ignorovať. Vďaka tejto transformácii podporíte u dieťaťa jeho motiváciu a produkciu.
Ďakujem, ďakujem, ešte raz ďakujem
Malý kompliment dokáže veľké veci. Vždy, keď vám vaše dieťa pomôže (nielen) s domácimi prácami, mali by ste mu povedať, akú skvelú prácu urobil a aká ste za to vďačná. Určite si to bude pamätať, keď vám nabudúce príde pomôcť s hračkami.
Učíme sa zodpovednosti
Domáce práce sú ideálnym spôsobom, ako naučiť svoje dieťa zodpovednosti. Ako rodič musíte byť trpezlivý a nelipnúť na dokonalosti. Zapamätajte si, že dieťa chce pomôcť a prispieť svojou troškou. Nepotláčajte jeho energiu tým, že mu budete niečo zakazovať. Práve naopak, z upratovania urobte zábavu a úlohy vykonávajte ako jeden tím. Postupom času sa z neho stane zodpovedná osoba zvyknutá robiť si svoje domáce práce dobrovoľne. Bez reptania. 🙂