Mali sme sen o rodine

Volám sa Ivka. Vydávala som sa veľmi mladá. Bola to asi trochu iná doba ako dnes. Mala som iba 18 rokov. Skončila som strednú školu a Peter k nám prišiel jednu májovú nedeľu žiadať mojich rodičov o ruku ich jedinej dcéry. Bolo to krásne a komické zároveň. V spoteným dlaniach žmolil 3 červené karafiáty pre moju mamu a ako sám dodnes hovorí, nevedel do čoho ide (smiech). Jediné, čo sme obaja vedeli, bolo, že sa ľúbime. Moji rodičia povedali áno, a tak bola do roka a do dňa svadba. Obaja sme mali dobrú prácu, strechu nad hlavou a aj sny. Jedným z nich bol sen o veľkej rodine. Dnes už po troch deťoch viem, že je to náročné, no zakaždým je to najmä krásne. Pozorovať svoje deti, ako rastú a menia sa. Každé z nich je iné a predsa niečím výnimočné.

 

Úprimná radosť?!

Keď som otehotnela po tretíkrát, mala som už 38 rokov. Myslela som si, že tá bageta z bufetu v práci musela byť určite pokazená. No žiadna bageta v tom nebola. Ale naša Dorotka, ktorá už bola v tom čase na ceste. Urobila som si tehotenský test a bol pozitívny. Peter tomu nemohol uveriť. Máme dve dospelé deti a teraz takéto krásne prekvapenie, vau. Veľmi sme sa tešili a tiež aj deti. No ľudia v našom okolí boli, žiaľ, trochu viac skeptickí a možno až neslušne úprimní. „Nie ste na to trošku starí? Nemáte dosť problémov? A čo ak bude dieťa choré? Nie si už najmladšia.“ Tieto hlúpe reči sme ignorovali a rýchlo sme si v priateľoch upratali.

Už žiadne poplašné správy, chceme vedieť pravdu

Gynekologička potvrdila moje 3. tehotenstvo. Dala nám do rúk prvý obrázok z ultrazvuku a, samozrejme, nechala urobiť všetky potrebné vyšetrenia. Prvé výsledky ukázali, že bábätku pravdepodobne hrozí vyššie riziko možného výskytu Downovho syndrómu, a tak nám navrhla Trisomy test. Je to neinvazívne skríningové vyšetrenie z krvi budúcej mamičky, ktoré dokáže s vysokou presnosťou vylúčiť prítomnosť najčastejšie sa vyskytujúcich chromozómových porúch, ako je napríklad trizómia 21. chromozómu, zodpovedná za vznik Downovho sydrómu. Trisomy test dokáže okrem toho odhaliť aj trizómiu 18. a 13. chromozómu a v prípade záujmu budúcich rodičov môže zistiť aj pravdepodobné pohlavie dieťatka. V porovnaní s inými bežnými skríningovými metódami, ktoré nás osobne viac vyľakali, ako nám pomohli, sa vďaka vyššej citlivosti pre záchyt sledovaných porúch úplne eliminujú falošné pozitívne výsledky a my sme sa nemuseli viac obávať „nepravdivých poplašných správ“.

 

Jedno vyšetrenie – množstvo výhod

Áno, priznávam, je to trochu väčšia investícia, no chceli sme sa pripraviť na všetky možné alternatívy. A aj keby sa Downov syndróm u Dorotky potvrdil, nič to nemenilo na veci, že sme boli stopercentne rozhodnutí ísť do toho. Chceli sme len vedieť pravdu o zdraví nášho dieťatka. Na Trisomy test sa môžete spoľahnúť, tak ako sme to urobili my. Krv mi odobrali už na konci 11. týždňa, no ako mi pani doktorka vysvetlila, v súlade s Etickou komisiou EÚ mi výsledky, ktoré jej z laboratória priamo zaslali, mohla oznámiť až po 12. týždni. Za vyšetrenie sme zaplatili 350 € priamo v ambulancii. Milo ma prekvapilo, že výsledky vraj mala lekárka v rukách už do 5 pracovných dní od odberu vzorky krvi. Tá najdôležitejšia a najkrajšia správa pre nás bola, že je dieťatko úplne v poriadku. Nemusela som podstúpiť žiadne invazívne vyšetrenie, ako je amniocentéza, a lekárka definitívne vylúčila aj Downov syndróm. A krásny bonus bol, že sme sa dozvedeli aj pohlavie dieťatka.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

PharmDr. Veronika Kmeťková
Všetky články autora
Vyštudovala odbor farmácia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V roku 2015 absolvovala rigoróznu skúšku z oblasti lekárenstvo a sociálna farmácia a je študentkou doktorandského štúdia na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzite Brno v odbore bezpečnosť a kvalita liečiv. Po ukončení štúdia farmácie začala pracovať ako odborný asistent na katedre farmaceutickej technológie UVLF v Košiciach a aj ako farmaceut v lekárni. Od júna 2018 je ambasádorkou projektu Ženské veci na stránke Modrý koník.